Robin Söderling AB
559044-5077Aktiebolagreg. 2015
Djursholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−88 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
–
Site | Just another Robinsoderling.se site
robinsoderling.se
Adresser
Besöksadress
Ynglingavägen 9 A, 182 62 Djursholm
Postadress
c/o Söderling, Ynglingavägen 9 A, 182 62 Djursholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är företagsevent (tennis), föreläsningar (tennis), konferencier (tennis) samt kommentator (tennis).
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 449 tkr | 13 tkr | – |
| 2017 | 1 039 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 1 249 tkr | 39 tkr | 70 tkr |
| 2019 | 825 tkr | −78 tkr | 73 tkr |
| 2020 | 280 tkr | 29 tkr | 70 tkr |
| 2021 | 267 tkr | 103 tkr | 110 tkr |
| 2022 | 1 tkr | −612 tkr | −502 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −226 tkr | 49 tkr |
| 2024 | – | 311 tkr | 361 tkr |
| 2025 | – | −88 tkr | 273 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,3 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal – – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 1 | 267 | 280 | 825 | 1 249 | 1 039 | 449 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | 267 | 281 | 825 | 1 249 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 55 | 38 | 97 | 67 | 155 | 118 | 183 | 352 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 8 | 133 | 720 | 857 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 55 | 38 | 97 | 67 | 164 | 252 | 902 | 1 208 | – | – |
| Rörelseresultat | −55 | −38 | −97 | −66 | 103 | 29 | −77 | 40 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −32 | 349 | −129 | −546 | −0 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −88 | 311 | −226 | −612 | 103 | 29 | −78 | 39 | 0 | 13 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 57 | 0 | −38 | −19 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −88 | 311 | −169 | −612 | 65 | 10 | −78 | 39 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 24 | 13 | 0 | 23 | – | – |
| Årets resultat | −88 | 311 | −169 | −612 | 41 | −3 | −78 | 16 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 317 | 349 | 0 | 129 | 674 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 317 | 349 | 0 | 129 | 674 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 31 | 59 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 66 | 0 | 85 | 80 | 91 | 112 | 59 | – | – |
| Kassa och bank | 18 | 14 | 18 | 21 | 41 | 19 | 200 | 327 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 | 80 | 19 | 105 | 121 | 109 | 312 | 386 | – | – |
| Summa tillgångar | 336 | 429 | 19 | 234 | 796 | 109 | 312 | 386 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 311 | −1 | 168 | 60 | 20 | 23 | 100 | 4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 223 | 311 | −1 | −552 | 60 | 20 | 23 | 20 | – | – |
| Eget kapital | 273 | 361 | 49 | −502 | 110 | 70 | 73 | 70 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 57 | 57 | 19 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 29 | 34 | 1 | 0 | 12 | 6 | 4 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 24 | 24 | 0 | 13 | 23 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 63 | 68 | −31 | 679 | 628 | 21 | 239 | 315 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 336 | 429 | 19 | 234 | 796 | 109 | 312 | 386 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,3 % | 84,1 % | 265,7 % | −195,2 % | 19,6 % | 77,4 % | 23,4 % | 18,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 31 % | 117 % | −60 % | 16 % | 19 % | 524 % | 130 % | 122 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −7 744,1 % | 38,6 % | 10,4 % | −9,4 % | 3,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | −71 436,6 % | 38,6 % | 10,3 % | −9,4 % | 3,1 % | 0 % | 2,9 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −99,7 % | −4,6 % | −66,1 % | −33,9 % | 20,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −32,1 % | 86,3 % | −341,8 % | 122 % | 37 % | −4,8 % | −106,4 % | 23,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 1 tkr | 267 tkr | 280 tkr | 825 tkr | 624 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 317 tkr | 349 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 674 tkr | 674 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 32 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 349 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 358 tkr | 325 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −88 tkr | 311 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −88 tkr | 311 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −311 tkr | 169 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 311 tkr | −169 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 273 tkr | 361 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −88 tkr | 311 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 223 tkr | 311 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 223 tkr | 311 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 32 tkr | −349 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 66 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 34 tkr | 34 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Robin Söderling ABHuvudarbetsställe
Ynglingavägen 9 A, 182 62 Djursholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559044-5077
Registreringsdatum
28 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.