Rocklunda Ridskola AB
559233-1515Aktiebolagreg. 2019
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
4 252 tkr
Resultat efter fin. poster
615 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
18
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 83, 722 23 Västerås
Postadress
Vasagatan 83, 722 23 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva ridskoleverksamhet, förvalta värdepapper och fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 539 tkr | 34 tkr | 1 027 tkr |
| 2022 | 8 053 tkr | 2 629 tkr | 3 065 tkr |
| 2023 | 4 252 tkr | 615 tkr | 3 328 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,2 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 14,5 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −47,2 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 252 | 8 053 | 539 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 110 | – |
| Rörelseintäkter | 4 262 | 8 163 | 539 |
| Råvaror och förnödenheter | 991 | 1 348 | – |
| Övriga externa kostnader | 316 | 1 056 | 38 |
| Personalkostnader | 1 855 | 2 604 | 426 |
| Av- och nedskrivningar | 421 | 456 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 51 | 11 | – |
| Rörelsekostnader | 3 633 | 5 474 | 464 |
| Rörelseresultat | 629 | 2 689 | 75 |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 27 | 60 | 41 |
| Finansiella poster | −14 | −60 | −41 |
| Resultat efter finansiella poster | 615 | 2 629 | 34 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 228 | – |
| Resultat före skatt | 615 | 2 857 | 34 |
| Skatt på årets resultat | 181 | 591 | 7 |
| Årets resultat | 433 | 2 266 | 27 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 832 | 1 109 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 940 | 726 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 1 900 |
| Anläggningstillgångar | 1 772 | 1 835 | 1 900 |
| Varulager | 160 | 313 | – |
| Kundfordringar | 19 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 581 | 532 | – |
| Kassa och bank | 1 852 | 2 160 | 278 |
| Omsättningstillgångar | 2 593 | 3 004 | 278 |
| Summa tillgångar | 4 366 | 4 839 | 2 178 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 795 | 699 | 900 |
| Fritt eget kapital | 3 228 | 2 965 | 927 |
| Eget kapital | 3 328 | 3 065 | 1 027 |
| Långfristiga skulder | 0 | 791 | 1 000 |
| Leverantörsskulder | 29 | 74 | – |
| Skatteskulder | 414 | 433 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 1 037 | 983 | 151 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 366 | 4 839 | 2 178 |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 18 | 21 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 170 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,2 % | 63,3 % | 47,2 % |
| Kassalikviditet | 235 % | 274 % | 184 % |
| Rörelsemarginal | 14,8 % | 33,4 % | 14 % |
| Vinstmarginal | 14,5 % | 32,6 % | 6,4 % |
| Omsättningstillväxt | −47,2 % | 1 392,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13 % | 73,9 % | 2,6 % |
| Omsättning per anställd | 236 tkr | 383 tkr | 539 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 433 tkr | 2 266 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 433 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 266 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 120 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 266 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 148 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 80 tkr |
| Forslag disposition | 3 228 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 058 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 50 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 120 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 42 tkr | −1 |
| Goodwill | 832 tkr | 1 109 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 1 386 tkr | 1 386 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 555 tkr | 277 tkr |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 1 386 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 277 tkr | 277 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 67 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 84 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 17 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 84 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 160 tkr | 313 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 383 tkr | 293 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 564 tkr | 434 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 180 tkr | 140 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 130 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 140 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 520 tkr | 532 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 156 tkr | 88 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 272 tkr | 274 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 791 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 490 tkr | 432 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 1 046 tkr | 902 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 556 tkr | 469 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 51 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 195 tkr | 902 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 87 tkr | 469 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 0 | 791 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 165 tkr | 113 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 19 dec. 2019 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Rocklunda Ridskola ABHuvudarbetsställe
Vasagatan 83, 722 23 Västerås
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559233-1515
Registreringsdatum
19 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.