Rocmore Energy AB
559340-7579Aktiebolagreg. 2021
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 499 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 105 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
–
Rocmore | Vi samverkar för den gröna omställningen
Vi är ett byggföretag med fyra affärsområden: ROT, Energi, Nyproduktion och Bad. Vi arbetar för samverkan samt för den gröna omställningen
rocmore.se
Adresser
Besöksadress
Greta Garbos Väg 13, 169 40 Solna
Postadress
Greta Garbos Väg 13, 169 40 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva projektutveckling samt sälja konsulttjänster inom energi och miljö samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva projektering, implementering, drift och försäljning av lösningar inom energi och kraftförsörjning, balansutjämning och batterilagring av el (Battery Energy Storage System) samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva inköp, försäljning, installation och drift av utrustning inom energi och kraftförsörjning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | −165 tkr | 30 tkr |
| 2023 | – | −42 tkr | 9 988 tkr |
| 2024 | 4 780 tkr | −3 001 tkr | 16 987 tkr |
| 2025 | 1 499 tkr | −7 105 tkr | 8 282 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −474 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −68,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 499 | 4 780 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 500 | 4 780 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 591 | 1 885 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 781 | 5 025 | 42 | 165 |
| Personalkostnader | 0 | 22 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 250 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 77 | 62 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 698 | 7 004 | 42 | 165 |
| Rörelseresultat | −3 198 | −2 223 | −42 | −165 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 17 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 908 | 794 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −3 907 | −777 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 105 | −3 001 | −42 | −165 |
| Resultat före skatt | −7 105 | −3 001 | −42 | −165 |
| Årets resultat | −7 105 | −3 001 | −42 | −165 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 422 | 2 271 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 62 270 | 39 417 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 65 692 | 41 687 | – | – |
| Varulager | 0 | 1 080 | – | – |
| Kundfordringar | 1 082 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 278 | 2 918 | 10 042 | – |
| Kassa och bank | 305 | 1 575 | 20 | 64 |
| Omsättningstillgångar | 2 584 | 5 573 | 10 062 | 64 |
| Summa tillgångar | 68 276 | 47 260 | 10 062 | 64 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 15 362 | 19 963 | 10 005 | 170 |
| Fritt eget kapital | 8 257 | 16 962 | 9 963 | 5 |
| Eget kapital | 8 282 | 16 987 | 9 988 | 30 |
| Långfristiga skulder | 54 536 | 21 251 | – | – |
| Leverantörsskulder | 550 | 6 117 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 5 458 | 9 022 | 74 | 34 |
| Summa eget kapital och skulder | 68 276 | 47 260 | 10 062 | 64 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,1 % | 35,9 % | 99,3 % | 47,1 % |
| Kassalikviditet | 47 % | 50 % | 13 672 % | 189 % |
| Rörelsemarginal | −213,3 % | −46,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −474 % | −62,8 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −68,6 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −85,8 % | −17,7 % | −0,4 % | −545,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (52)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 10 913 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 10 913 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 10 900 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | −10 912 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 37 313 tkr | 9 000 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 37 313 tkr | 9 000 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 13 400 tkr | 8 000 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 4 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 10 913 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −7 105 tkr | −3 001 tkr |
| Byggnader mark | 3 318 tkr | – |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 551 tkr | – |
| Byggnader mark avskrivningar | 232 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 1 318 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 2 233 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 232 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital fondemission | 9 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital overforing fritt eget kapital aterbetalning aktieagare | 8 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 105 tkr | −3 001 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 001 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 001 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 10 000 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fondemission | 9 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat minskning aktiekapital | −1 592 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 348 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 24 957 tkr | 19 504 tkr |
| Forslag disposition | 8 257 tkr | 6 962 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 257 tkr | 6 962 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 750 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 28 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 47 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 19 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 9 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 1 080 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 76 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 84 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 8 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 84 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 357 tkr | 1 820 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 609 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 40 816 tkr | 21 251 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 2 233 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 2 233 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 0 | 2 233 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −2 233 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 13 720 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 840 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 906 tkr | 2 296 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 14 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Rocmore Energy ABHuvudarbetsställe
Greta Garbos Väg 13, 169 40 Solna
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559340-7579
Registreringsdatum
14 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 313 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.