Röda Villan AB
556780-8620Aktiebolagreg. 2009
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 648 tkr
Resultat efter fin. poster
492 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kocksgatan 49, 116 29 Stockholm
Postadress
c/o Box 603, Kocksgatan 49, 116 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
bedriva café- och restaurangverksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 592 tkr | −218 tkr | – |
| 2021 | 3 600 tkr | 552 tkr | – |
| 2022 | 6 717 tkr | 1 421 tkr | 938 tkr |
| 2023 | 6 863 tkr | 1 877 tkr | 1 569 tkr |
| 2024 | 6 531 tkr | 1 536 tkr | 1 090 tkr |
| 2025 | 5 648 tkr | 492 tkr | 929 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,9 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 8,7 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −13,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 648 | 6 531 | 6 863 | 6 717 | 3 600 | 3 592 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 31 | 19 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 648 | 6 533 | 6 894 | 6 737 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 371 | 1 590 | 1 851 | 1 635 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 411 | 1 333 | 1 125 | 1 121 | – | – |
| Personalkostnader | 2 370 | 2 100 | 2 027 | 2 508 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 51 | 53 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 161 | 5 033 | 5 054 | 5 318 | – | – |
| Rörelseresultat | 487 | 1 500 | 1 839 | 1 419 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 38 | 38 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 5 | 36 | 38 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 492 | 1 536 | 1 877 | 1 421 | 552 | −218 |
| Bokslutsdispositioner | −120 | −370 | −450 | −430 | – | – |
| Resultat före skatt | 372 | 1 166 | 1 427 | 991 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 82 | 246 | 296 | 207 | – | – |
| Årets resultat | 290 | 921 | 1 131 | 784 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 32 | 42 | 44 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 22 | 32 | 42 | 44 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 14 | 3 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 449 | 321 | 193 | 426 | – | – |
| Kassa och bank | 1 811 | 2 185 | 2 540 | 1 965 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 260 | 2 506 | 2 733 | 2 391 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 282 | 2 538 | 2 775 | 2 435 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 540 | 69 | 338 | 54 | – | – |
| Fritt eget kapital | 829 | 990 | 1 469 | 838 | – | – |
| Eget kapital | 929 | 1 090 | 1 569 | 938 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 270 | 1 150 | 780 | 330 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 43 | 23 | 18 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 126 | 314 | 207 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 83 | 298 | 426 | 1 167 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 282 | 2 538 | 2 775 | 2 435 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 800 | 450 | 1 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,9 % | 78,9 % | 78,9 % | 49,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 727 % | 841 % | 642 % | 205 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 23 % | 26,8 % | 21,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,7 % | 23,5 % | 27,4 % | 21,2 % | 15,3 % | −6,1 % |
| Omsättningstillväxt | −13,5 % | −4,8 % | 2,2 % | 86,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 % | 84,5 % | 72,1 % | 83,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 824 tkr | 3 266 tkr | 3 431 tkr | 3 359 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 290 tkr | 921 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 290 tkr | 921 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −921 tkr | −1 131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 921 tkr | 1 131 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | 1 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 929 tkr | 1 090 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 290 tkr | 921 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 450 tkr | 1 400 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −120 tkr | −370 tkr |
| Forslag disposition | 829 tkr | 990 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 tkr | 540 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 78 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 22 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 064 tkr | 2 167 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 042 tkr | 2 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −10 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 371 tkr | 229 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 114 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 270 tkr | 1 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 26 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Röda Villan ABHuvudarbetsställe
Kocksgatan 49, 116 29 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556780-8620
Registreringsdatum
15 april 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.