Rödbackens Bygg AB
556975-2065Aktiebolagreg. 2014
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
18 844 tkr
Resultat efter fin. poster
1 879 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
8
Rödbackens Bygg - Rödbackens Bygg
Vi är ett stabilt byggföretag för Er i Umeå med omnejd som värdesätter uppriktighet och ett gott kundbemötande, kontakta oss för en kostnadsfri offert.
rodbackensbygg.se
Adresser
Besöksadress
Teaterallén 7 C, 903 64 Umeå
Postadress
Teaterallén 7 C, 903 64 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva byggverksamhet mot privat- och juridiska personer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 5 524 tkr | 298 tkr | – |
| 2021 | 4 572 tkr | 239 tkr | – |
| 2022 | 9 862 tkr | 668 tkr | 1 398 tkr |
| 2023 | 12 227 tkr | 462 tkr | 1 533 tkr |
| 2024 | 17 196 tkr | 826 tkr | 1 973 tkr |
| 2025 | 18 844 tkr | 1 879 tkr | 3 128 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,1 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 10 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 9,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 844 | 17 196 | 12 227 | 9 862 | 4 572 | 5 524 |
| Övriga rörelseintäkter | 285 | 63 | 0 | 25 | – | – |
| Rörelseintäkter | 19 129 | 17 259 | 12 227 | 9 888 | – | – |
| Handelsvaror | 10 470 | 9 725 | 7 202 | 5 703 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 357 | 1 352 | 969 | 606 | – | – |
| Personalkostnader | 5 286 | 5 175 | 3 470 | 2 781 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 91 | 87 | 91 | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 188 | 16 343 | 11 727 | 9 181 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 941 | 916 | 500 | 707 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | −16 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 63 | 74 | 67 | 39 | – | – |
| Finansiella poster | −62 | −90 | −67 | −39 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 879 | 826 | 462 | 668 | 239 | 298 |
| Bokslutsdispositioner | −400 | −92 | −5 | −105 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 479 | 734 | 429 | 563 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 324 | 168 | 99 | 127 | – | – |
| Årets resultat | 1 155 | 566 | 329 | 435 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 875 | 1 951 | 2 041 | 2 128 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 160 | 100 | 40 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 035 | 2 051 | 2 081 | 2 128 | – | – |
| Kundfordringar | 1 859 | 3 404 | 2 079 | 1 564 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 376 | 4 181 | 2 236 | 1 756 | – | – |
| Kassa och bank | 5 151 | 1 452 | 1 191 | 1 533 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 527 | 5 633 | 3 427 | 3 289 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 562 | 7 683 | 5 508 | 5 416 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 923 | 1 358 | 1 153 | 913 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 078 | 1 923 | 1 483 | 1 348 | – | – |
| Eget kapital | 3 128 | 1 973 | 1 533 | 1 398 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 127 | 727 | 636 | 631 | – | – |
| Långfristiga skulder | 975 | 1 035 | 1 095 | 1 200 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 628 | 1 289 | 563 | 895 | – | – |
| Skatteskulder | 279 | 95 | 97 | 62 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 331 | 3 948 | 2 244 | 2 187 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 562 | 7 683 | 5 508 | 5 416 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 8 | 7 | 5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,1 % | 33,2 % | 37 % | 35,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 174 % | 143 % | 153 % | 150 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | 5,3 % | 4,1 % | 7,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10 % | 4,8 % | 3,8 % | 6,8 % | 5,2 % | 5,4 % |
| Omsättningstillväxt | 9,6 % | 40,6 % | 24 % | 115,7 % | −17,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,9 % | 28,7 % | 21,5 % | 31,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 356 tkr | 2 150 tkr | 1 747 tkr | 1 972 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 160 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 160 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 60 tkr | 60 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 155 tkr | 566 tkr |
| Byggnader mark | 1 875 tkr | 1 946 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 429 tkr | 2 429 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 554 tkr | 482 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 71 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 155 tkr | 566 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −566 tkr | −329 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 566 tkr | 329 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 128 tkr | 1 973 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 155 tkr | 566 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 125 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −400 tkr | −92 tkr |
| Forslag disposition | 3 078 tkr | 1 923 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 078 tkr | 1 923 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 516 tkr | 777 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 124 tkr | 124 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 124 tkr | 120 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 19 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 17 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 17 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 614 tkr | 1 410 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 60 tkr | 60 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 975 tkr | 1 035 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 127 tkr | 727 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 749 tkr | 1 095 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Rödbackens Bygg ABHuvudarbetsställe
Teaterallén 7 C, 903 64 Umeå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556975-2065
Registreringsdatum
23 juni 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.