Rodermannen AB
559149-0130Aktiebolagreg. 2018
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
376 tkr
Resultat efter fin. poster
21 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Styrmansgatan 27, 802 86 Gävle
Postadress
c/o Laurila, Styrmansgatan 27, 802 86 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska förvalta fastigheter och bedriva uthyrningsverksamhet av fastigheter, äga och förvalta aktier och värdepapper, bedriva försäljning och finansiering av bilar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 75 tkr | 1 tkr | 50 tkr |
| 2019 | 213 tkr | −1 tkr | 48 tkr |
| 2020 | 255 tkr | 32 tkr | 49 tkr |
| 2021 | 276 tkr | 3 tkr | 51 tkr |
| 2022 | 276 tkr | 27 tkr | 71 tkr |
| 2023 | 380 tkr | −9 tkr | 62 tkr |
| 2024 | 376 tkr | 21 tkr | 80 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −1,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 376 | 380 | 276 | 276 | 255 | 213 | 75 |
| Rörelseintäkter | 376 | 380 | 276 | 276 | 255 | 213 | 75 |
| Handelsvaror | 69 | 98 | 55 | 81 | 59 | 46 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 40 | 52 | 40 | 76 | 36 | 173 | 40 |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 65 | 65 | 64 | 43 | 42 | 42 | 21 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 330 |
| Rörelsekostnader | 174 | 216 | 160 | 199 | 137 | 261 | 408 |
| Rörelseresultat | 202 | 164 | 116 | 76 | 118 | −47 | −333 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 466 |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | 0 | 1 | 123 | −83 |
| Räntekostnader och liknande | 180 | 173 | 89 | 73 | 86 | 76 | 50 |
| Finansiella poster | −180 | −173 | −89 | −73 | −86 | 47 | 333 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | −9 | 27 | 3 | 32 | −1 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −30 | – | – |
| Resultat före skatt | 21 | −9 | 27 | 3 | 2 | −1 | 1 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 0 | 8 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Årets resultat | 18 | −9 | 19 | 2 | 1 | −2 | −0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 622 | 3 687 | 3 751 | 2 881 | 2 227 | 2 269 | 2 311 |
| Anläggningstillgångar | 3 622 | 3 687 | 3 751 | 2 881 | 2 227 | 2 269 | 2 311 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | – | 0 | 412 | 1 476 | 1 482 | 492 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 18 | 644 |
| Kassa och bank | 190 | 174 | 85 | 0 | 0 | 0 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 199 | 174 | 85 | 413 | 1 476 | 1 500 | 1 153 |
| Summa tillgångar | 3 821 | 3 861 | 3 837 | 3 294 | 3 703 | 3 769 | 3 464 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 12 | 21 | 1 | −2 | −2 | −0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 30 | 12 | 21 | 1 | −1 | −2 | −0 |
| Eget kapital | 80 | 62 | 71 | 51 | 49 | 48 | 50 |
| Långfristiga skulder | 2 947 | 3 015 | 3 083 | 3 151 | 3 214 | 3 140 | 3 413 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 795 | 784 | 683 | 91 | 440 | 581 | 1 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 821 | 3 861 | 3 837 | 3 294 | 3 703 | 3 769 | 3 464 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,1 % | 1,6 % | 1,8 % | 1,6 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Kassalikviditet | 25 % | 22 % | 13 % | 453 % | 336 % | 258 % | 110 134 % |
| Rörelsemarginal | 53,6 % | 43,3 % | 42,1 % | 27,7 % | 46,3 % | −22,3 % | −443,6 % |
| Vinstmarginal | 5,6 % | −2,4 % | 9,8 % | 1,1 % | 12,6 % | −0,5 % | 1,3 % |
| Omsättningstillväxt | −1,1 % | 37,7 % | 0 % | 8,2 % | 19,7 % | 184 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,5 % | −13,8 % | 27,2 % | 4,5 % | 2,7 % | −4,2 % | −0,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 18 tkr | −9 tkr |
| Byggnader mark | 3 622 tkr | 3 687 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 800 tkr | 3 800 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 178 tkr | 113 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 65 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 123 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 18 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 80 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 18 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 30 tkr | 12 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 30 tkr | 12 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 947 tkr | 3 015 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 785 tkr | 775 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 947 tkr | 3 015 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Rodermannen ABHuvudarbetsställe
Styrmansgatan 27, 802 86 Gävle
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559149-0130
Registreringsdatum
12 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.