Rödfjället AB
559141-9006Aktiebolagreg. 2017
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tallmovägen 7, 756 45 Uppsala
Postadress
c/o Göran Sahlen, Tallmovägen 7, 756 45 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom sjukvård, utbildning, turistnäring och därmed jämförlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 248 tkr | 232 tkr | 186 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −5 tkr | 181 tkr |
| 2020 | – | −5 tkr | 175 tkr |
| 2021 | – | −7 tkr | 169 tkr |
| 2022 | – | −8 tkr | 161 tkr |
| 2023 | – | −6 tkr | 155 tkr |
| 2024 | – | −4 tkr | 199 tkr |
| 2025 | – | −6 tkr | 198 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,1 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | 0 | 248 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 248 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 4 | 6 | 7 | 6 | 5 | 4 | 7 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 9 |
| Rörelsekostnader | 7 | 4 | 6 | 7 | 6 | 5 | 4 | 16 |
| Rörelseresultat | −7 | −3 | −6 | −7 | −6 | −5 | −4 | 232 |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | −1 | −1 | −0 | −1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −4 | −6 | −8 | −7 | −5 | −5 | 232 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | 53 | – | – | – | – | 0 | −58 |
| Resultat före skatt | −1 | 49 | −6 | −8 | −7 | −5 | −5 | 174 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 5 | – | – | – | – | 0 | 38 |
| Årets resultat | −1 | 44 | −6 | −8 | −7 | −5 | −5 | 136 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 75 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 24 | 24 | 23 | 23 | 37 | 2 | 75 |
| Kassa och bank | 200 | 197 | 201 | 207 | 215 | 209 | 250 | 200 |
| Omsättningstillgångar | 224 | 221 | 225 | 231 | 239 | 246 | 252 | 275 |
| Summa tillgångar | 224 | 221 | 225 | 231 | 239 | 246 | 252 | 275 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 149 | 105 | 111 | 119 | 125 | 131 | 136 | 0 |
| Fritt eget kapital | 148 | 149 | 105 | 111 | 119 | 125 | 131 | 136 |
| Eget kapital | 198 | 199 | 155 | 161 | 169 | 175 | 181 | 186 |
| Obeskattade reserver | 0 | 5 | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 |
| Långfristiga skulder | 19 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Skatteskulder | 5 | 5 | – | – | – | 0 | 1 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 8 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 22 |
| Summa eget kapital och skulder | 224 | 221 | 225 | 231 | 239 | 246 | 252 | 275 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,1 % | 91,9 % | 89,3 % | 89,6 % | 89,9 % | 90,2 % | 90 % | 84,4 % |
| Kassalikviditet | 2 876 % | 2 834 % | 7 495 % | 7 694 % | 7 957 % | 8 185 % | 6 029 % | 1 263 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | 93,6 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | 93,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,5 % | 22,2 % | −3,9 % | −4,9 % | −4 % | −3,1 % | −2,8 % | 73,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 0 tkr | 248 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 5 tkr | 53 tkr |
| Forslag disposition | 148 tkr | 149 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 148 tkr | 149 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 24 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 19 tkr | 9 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Rödfjället ABHuvudarbetsställe
Tallmovägen 7, 756 45 Uppsala
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559141-9006
Registreringsdatum
22 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.