Roger Holmbergs Bygg i Valdemarsvik AB
556512-0747Aktiebolagreg. 1995
Valdemarsvik, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 000 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karsmåla Tallgläntan, 615 94 Valdemarsvik
Postadress
Karsmåla Tallgläntan, 615 94 Valdemarsvik
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra byggnads- och snickeriarbeten ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 7 029 tkr | 498 tkr | – |
| 2022 | 7 364 tkr | 909 tkr | – |
| 2023 | 7 581 tkr | 468 tkr | 883 tkr |
| 2024 | 5 624 tkr | 216 tkr | 913 tkr |
| 2025 | 5 000 tkr | −7 tkr | 1 031 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −0,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −11,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 000 | 5 624 | 7 581 | 7 364 | 7 029 |
| Övriga rörelseintäkter | 115 | 96 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 116 | 5 721 | 7 581 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 429 | 1 713 | 2 806 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 592 | 541 | 744 | – | – |
| Personalkostnader | 3 080 | 3 615 | 3 508 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 64 | 60 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 145 | 5 933 | 7 118 | – | – |
| Rörelseresultat | −29 | −212 | 462 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 22 | 44 | 34 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 28 | – | – |
| Finansiella poster | 22 | 43 | 6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | 216 | 468 | 909 | 498 |
| Bokslutsdispositioner | 160 | 212 | −158 | – | – |
| Resultat före skatt | 153 | 43 | 310 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | 13 | 66 | – | – |
| Årets resultat | 118 | 30 | 244 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 56 | 121 | 135 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 56 | 121 | 135 | – | – |
| Kundfordringar | 634 | 1 287 | 1 137 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 388 | 1 478 | 1 709 | – | – |
| Kassa och bank | 1 260 | 1 337 | 1 398 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 647 | 2 815 | 3 107 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 704 | 2 936 | 3 242 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 793 | 763 | 519 | – | – |
| Fritt eget kapital | 911 | 793 | 763 | – | – |
| Eget kapital | 1 031 | 913 | 883 | – | – |
| Obeskattade reserver | 107 | 310 | 522 | – | – |
| Leverantörsskulder | 102 | 166 | 237 | – | – |
| Skatteskulder | 58 | 0 | 57 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 565 | 1 713 | 1 837 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 704 | 2 936 | 3 242 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 8 | 8 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,3 % | 39,5 % | 40 % | – | – |
| Kassalikviditet | 169 % | 164 % | 169 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,6 % | −3,8 % | 6,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,1 % | 3,8 % | 6,2 % | 12,3 % | 7,1 % |
| Omsättningstillväxt | −11,1 % | −25,8 % | 2,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 % | 3,3 % | 27,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 833 tkr | 703 tkr | 948 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 118 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 118 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −30 tkr | −244 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 30 tkr | 244 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 031 tkr | 913 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 118 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 203 tkr | 212 tkr |
| Forslag disposition | 911 tkr | 793 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 911 tkr | 793 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 615 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 56 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 356 tkr | 1 456 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 300 tkr | 1 335 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 100 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 45 tkr | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 80 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −43 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 139 tkr | 114 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 407 tkr | 585 tkr |
| Periodiseringsfonder | 107 tkr | 310 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 746 tkr | 703 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 252 tkr | 259 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Roger Holmbergs Bygg i Valdemarsvik ABHuvudarbetsställe
Karsmåla Tallgläntan, 615 94 Valdemarsvik
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556512-0747
Registreringsdatum
8 april 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Valdemarsvik, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.