Rolf & Patrik i Örebro AB
556583-9056Aktiebolagreg. 2000
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 106 tkr
Resultat efter fin. poster
632 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Trängkårsvägen 27, 703 57 Örebro
Postadress
Trängkårsvägen 27, 703 57 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, restaurangverksamhet, handel med fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 897 tkr | 95 tkr | – |
| 2021 | 2 328 tkr | 369 tkr | – |
| 2022 | 3 304 tkr | 279 tkr | 380 tkr |
| 2023 | 2 951 tkr | 464 tkr | 493 tkr |
| 2024 | 3 293 tkr | 212 tkr | 273 tkr |
| 2025 | 4 106 tkr | 632 tkr | 618 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,6 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 15,4 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 24,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 106 | 3 293 | 2 951 | 3 304 | 2 328 | 1 897 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 0 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 106 | 3 296 | 2 951 | 3 308 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 938 | 1 591 | 1 024 | 1 593 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 239 | 214 | 244 | 251 | – | – |
| Personalkostnader | 1 294 | 1 271 | 1 217 | 1 182 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 471 | 3 076 | 2 484 | 3 026 | – | – |
| Rörelseresultat | 635 | 220 | 466 | 281 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 8 | 2 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −8 | −2 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 632 | 212 | 464 | 279 | 369 | 95 |
| Resultat före skatt | 632 | 212 | 464 | 279 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 136 | 52 | 101 | 65 | – | – |
| Årets resultat | 495 | 160 | 363 | 213 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 28 | 29 | 31 | 33 | – | – |
| Kundfordringar | 350 | 262 | 321 | 112 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 350 | 312 | 321 | 117 | – | – |
| Kassa och bank | 484 | 255 | 478 | 547 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 863 | 596 | 831 | 697 | – | – |
| Summa tillgångar | 863 | 596 | 831 | 697 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 104 | 104 | 104 | 104 | – | – |
| Balanserat resultat | 19 | 10 | 26 | 63 | – | – |
| Fritt eget kapital | 514 | 169 | 390 | 276 | – | – |
| Eget kapital | 618 | 273 | 493 | 380 | – | – |
| Leverantörsskulder | 98 | 126 | 125 | 45 | – | – |
| Skatteskulder | 42 | 39 | 62 | 119 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 245 | 324 | 338 | 317 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 863 | 596 | 831 | 697 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 150 | 380 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,6 % | 45,7 % | 59,3 % | 54,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 341 % | 175 % | 237 % | 209 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 15,5 % | 6,7 % | 15,8 % | 8,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 15,4 % | 6,4 % | 15,7 % | 8,4 % | 15,9 % | 5 % |
| Omsättningstillväxt | 24,7 % | 11,6 % | −10,7 % | 41,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 80,1 % | 58,5 % | 73,7 % | 56,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 495 tkr | 160 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 495 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −160 tkr | −363 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 160 tkr | 363 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 380 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 618 tkr | 273 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 495 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 380 tkr |
| Forslag disposition | 514 tkr | 169 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 tkr | 19 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 28 tkr | 29 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 97 tkr | 152 tkr |
| Reservfond | 4 tkr | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Rolf & Patrik i Örebro ABHuvudarbetsställe
Trängkårsvägen 27, 703 57 Örebro
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556583-9056
Registreringsdatum
24 februari 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 66.120 – Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.