Rollin Business AB
559139-1320Aktiebolagreg. 2017
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
361 tkr
Resultat efter fin. poster
209 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Väverigatan 5, 415 02 Göteborg
Postadress
c/o Rollin Bistros Backyard, Väverigatan 5, 415 02 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Catering, food trucks, bistro, event, produktion av egna livsmedelsprodukter, kryddor, såser, marinader.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 7 772 tkr | 16 tkr | 54 tkr |
| 2019 | 9 070 tkr | 1 126 tkr | 705 tkr |
| 2020 | 1 971 tkr | −9 tkr | – |
| 2021 | 780 tkr | 145 tkr | 1 083 tkr |
| 2022 | 2 542 tkr | 271 tkr | 1 032 tkr |
| 2023 | 977 tkr | 213 tkr | 922 tkr |
| 2024 | 441 tkr | −16 tkr | 923 tkr |
| 2025 | 361 tkr | 209 tkr | 1 053 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 57,9 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −18,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 361 | 441 | 977 | 2 542 | 780 | 1 971 | 9 070 | 7 772 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | 78 | 175 | 223 | 20 | – | 91 | 169 |
| Rörelseintäkter | 380 | 518 | 1 152 | 2 765 | 800 | – | 9 161 | 7 940 |
| Handelsvaror | – | 0 | 241 | 1 819 | 140 | – | 3 147 | 2 358 |
| Övriga externa kostnader | 505 | 375 | 560 | 532 | 604 | – | 1 734 | 2 057 |
| Personalkostnader | – | 0 | 2 | 38 | 0 | – | 3 081 | 3 452 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 135 | 110 | 104 | 104 | – | 68 | 53 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 606 | 511 | 912 | 2 492 | 848 | – | 8 032 | 7 920 |
| Rörelseresultat | −227 | 8 | 240 | 272 | −49 | – | 1 130 | 20 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 450 | – | – | 0 | 196 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 24 | 27 | 2 | 3 | – | 3 | 5 |
| Finansiella poster | 436 | −24 | −27 | −2 | 193 | – | −3 | −5 |
| Resultat efter finansiella poster | 209 | −16 | 213 | 271 | 145 | −9 | 1 126 | 16 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 17 | −323 | −144 | 42 | – | −289 | 0 |
| Resultat före skatt | 209 | 1 | −110 | 126 | 187 | – | 837 | 16 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 27 | 0 | – | 186 | 12 |
| Årets resultat | 209 | 1 | −110 | 99 | 186 | – | 651 | 4 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 246 | 348 | 422 | 87 | 191 | – | 399 | 238 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 539 | 389 | 389 | 309 | 451 | – | 50 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 785 | 736 | 810 | 395 | 642 | – | 449 | 238 |
| Varulager | – | – | – | – | – | – | 40 | 40 |
| Kundfordringar | 4 | 3 | 3 | 58 | −0 | – | 285 | 121 |
| Kortfristiga fordringar | 171 | 199 | 202 | 180 | 95 | – | 600 | 321 |
| Kassa och bank | 393 | 392 | 433 | 659 | 500 | – | 476 | 666 |
| Omsättningstillgångar | 564 | 591 | 635 | 839 | 595 | – | 1 116 | 1 027 |
| Summa tillgångar | 1 349 | 1 327 | 1 445 | 1 235 | 1 237 | – | 1 566 | 1 265 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 793 | 872 | 982 | 883 | 846 | – | 4 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 003 | 873 | 872 | 982 | 1 033 | – | 655 | 4 |
| Eget kapital | 1 053 | 923 | 922 | 1 032 | 1 083 | – | 705 | 54 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 47 | 47 | – | 289 | 0 |
| Långfristiga skulder | 122 | 189 | 256 | – | – | – | 49 | 82 |
| Leverantörsskulder | 9 | 28 | 13 | 32 | 31 | – | 62 | 48 |
| Skatteskulder | – | – | – | 21 | 0 | – | 196 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 174 | 214 | 267 | 156 | 108 | – | 523 | 1 128 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 349 | 1 327 | 1 445 | 1 235 | 1 237 | – | 1 566 | 1 265 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | – | 10 | 10 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78 % | 69,6 % | 63,8 % | 86,6 % | 90,5 % | – | 59,7 % | 4,3 % |
| Kassalikviditet | 324 % | 275 % | 238 % | 538 % | 552 % | – | 206 % | 87 % |
| Rörelsemarginal | −62,7 % | 1,8 % | 24,5 % | 10,7 % | −6,2 % | – | 12,5 % | 0,3 % |
| Vinstmarginal | 57,9 % | −3,6 % | 21,8 % | 10,7 % | 18,6 % | −0,5 % | 12,4 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | −18,1 % | −54,9 % | −61,6 % | 225,9 % | −60,4 % | −78,3 % | 16,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 % | 0,1 % | −11,9 % | 9,6 % | 17,2 % | – | 92,4 % | 7,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 907 tkr | 777 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 539 tkr | 389 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 539 tkr | 389 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 50 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 200 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 209 tkr | 1 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 17 tkr |
| Eventual forpliktelser | 633 tkr | 1 242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 209 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | 110 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | −110 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 053 tkr | 923 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 209 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 93 tkr | 84 tkr |
| Forslag disposition | 1 003 tkr | 873 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 003 tkr | 873 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 30 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 246 tkr | 348 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 506 tkr | 647 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 260 tkr | 299 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 141 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 101 tkr | 102 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 141 tkr | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 194 tkr | 194 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 194 tkr | 194 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 33 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 44 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 tkr | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 67 tkr | 67 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 122 tkr | 189 tkr |
| Stallda sakerheter | 110 tkr | 110 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 110 tkr | 110 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 60 tkr | 88 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Rollin Business ABHuvudarbetsställe
Väverigatan 5, 415 02 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559139-1320
Registreringsdatum
13 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- SNI 56.120 – Mobil restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.