Rollshus AB
559095-3922Aktiebolagreg. 2017
Kungälv, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 244 tkr
Resultat efter fin. poster
1 451 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
–
Rollshus AB — lokaler och lägenheter i Kungälv
Ljusa lokaler och lägenheter i Kungälv – 15 minuter från centrala Göteborg. Se lediga lokaler och lägenheter hos Rollshus AB.
rollshus.se
Adresser
Besöksadress
Bilgatan 7 C, 442 40 Kungälv
Postadress
Bilgatan 7 C, 442 40 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska i egen regi genomföra sin affärsstrategi innebärande att för aktieägarna långsiktigt generera vinst genom att hyra ut lokallägenheter i fastigheten som ägs av bolaget.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 308 tkr | 949 tkr | – |
| 2019 | 2 552 tkr | 1 134 tkr | – |
| 2020 | 2 559 tkr | 1 174 tkr | 1 267 tkr |
| 2021 | 2 165 tkr | 874 tkr | 1 945 tkr |
| 2022 | 2 032 tkr | 476 tkr | 2 323 tkr |
| 2023 | 2 723 tkr | 724 tkr | 2 849 tkr |
| 2024 | 2 975 tkr | 862 tkr | 3 534 tkr |
| 2025 | 3 244 tkr | 1 451 tkr | 4 685 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 44,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 244 | 2 975 | 2 723 | 2 032 | 2 165 | 2 559 | 2 552 | 2 308 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 244 | 2 975 | 2 723 | 2 034 | 2 167 | 2 559 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 642 | 622 | 555 | 672 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 860 | 1 126 | 249 | 192 | 79 | 90 | – | – |
| Personalkostnader | 61 | 85 | 10 | – | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 575 | 562 | 455 | 422 | 407 | 377 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 496 | 1 773 | 1 356 | 1 236 | 1 042 | 1 139 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 747 | 1 202 | 1 367 | 798 | 1 125 | 1 419 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 24 | 13 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 310 | 364 | 416 | 322 | 251 | 246 | – | – |
| Finansiella poster | −297 | −340 | −403 | −322 | −251 | −246 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 451 | 862 | 724 | 476 | 874 | 1 174 | 1 134 | 949 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −300 | 0 | −20 | −78 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 451 | 862 | 664 | 476 | 854 | 1 096 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 299 | 178 | 138 | 98 | 177 | 236 | – | – |
| Årets resultat | 1 151 | 685 | 526 | 378 | 678 | 860 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 564 | 10 757 | 11 320 | 11 265 | 10 588 | 10 554 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 150 | 1 150 | – | 0 | 7 105 | 7 148 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 11 714 | 11 907 | 11 320 | 11 265 | 17 693 | 17 702 | – | – |
| Kundfordringar | 641 | 375 | 431 | 195 | 384 | 195 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 195 | 616 | 444 | 7 805 | 641 | 482 | – | – |
| Kassa och bank | 1 222 | 441 | 616 | 429 | 298 | 188 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 417 | 1 057 | 1 060 | 8 234 | 939 | 670 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 131 | 12 965 | 12 379 | 19 499 | 18 633 | 18 372 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 484 | 2 799 | 2 273 | 1 895 | 1 217 | 357 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 635 | 3 484 | 2 799 | 2 273 | 1 895 | 1 217 | – | – |
| Eget kapital | 4 685 | 3 534 | 2 849 | 2 323 | 1 945 | 1 267 | – | – |
| Obeskattade reserver | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 699 | 8 000 | 8 385 | 0 | 15 280 | 15 520 | – | – |
| Leverantörsskulder | 46 | 59 | 101 | 1 221 | 255 | 92 | – | – |
| Skatteskulder | 648 | 325 | 39 | 0 | 65 | 338 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 447 | 1 131 | 846 | 17 176 | 1 408 | 1 585 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 131 | 12 965 | 12 379 | 19 499 | 18 633 | 18 372 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,8 % | 29,1 % | 24,9 % | 11,9 % | 10,4 % | 6,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 167 % | 93 % | 125 % | 48 % | 67 % | 42 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 53,9 % | 40,4 % | 50,2 % | 39,3 % | 52 % | 55,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 44,7 % | 29 % | 26,6 % | 23,4 % | 40,4 % | 45,9 % | 44,4 % | 41,1 % |
| Omsättningstillväxt | 9 % | 7,6 % | 34 % | −6,1 % | −15,4 % | 0,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | 19,4 % | 18,5 % | 16,3 % | 34,8 % | 67,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 150 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 150 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 1 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 151 tkr | 685 tkr |
| Byggnader mark | 9 926 tkr | 10 043 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 13 365 tkr | 13 024 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 438 tkr | 2 980 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 341 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 458 tkr | 448 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 151 tkr | 685 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −685 tkr | −526 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 685 tkr | 526 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forslag disposition | 4 635 tkr | 3 484 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 635 tkr | 3 484 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 638 tkr | 714 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 934 tkr | 893 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 296 tkr | 178 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 41 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 117 tkr | 115 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 7 700 tkr | 8 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 535 tkr | 224 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 149 tkr | 112 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −1 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 7 700 tkr | 8 000 tkr |
| Stallda sakerheter | 19 000 tkr | 19 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 19 000 tkr | 19 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 604 tkr | 635 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Rollshus ABHuvudarbetsställe
Bilgatan 7 C, 442 40 Kungälv
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559095-3922
Registreringsdatum
2 januari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungälv, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.