Ronator AB
556924-9997Aktiebolagreg. 2013
Limhamn, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
42 095 tkr
Resultat efter fin. poster
3 534 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenbrunnsvägen 9, 216 22 Limhamn
Postadress
c/o Caroline Swanteson, Stenbrunnsvägen 9, 216 22 Limhamn
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultation inom marknadsförings- och inköpsverksamhet, handel med samt import och export av verkstadsmekaniska varor, förvaltning av fastigheter, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 1 398 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 746 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −18 tkr | 1 926 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −22 tkr | 1 404 tkr |
| 2022 | 22 920 tkr | 1 207 tkr | 5 259 tkr |
| 2023 | 26 855 tkr | 1 330 tkr | 5 884 tkr |
| 2024 | 27 292 tkr | 573 tkr | 6 143 tkr |
| 2025 | 42 095 tkr | 3 534 tkr | 7 669 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,5 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 8,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 54,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 095 | 27 292 | 26 855 | 22 920 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 571 | 0 | 707 | 355 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 42 666 | 27 292 | 27 561 | 23 275 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 34 228 | 23 912 | 23 805 | 19 989 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 466 | 1 050 | 552 | 448 | 22 | 18 | – | – |
| Personalkostnader | 2 094 | 1 481 | 1 783 | 1 542 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 75 | 75 | 75 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 155 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 863 | 26 674 | 26 215 | 22 054 | 22 | 18 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 803 | 619 | 1 346 | 1 221 | −22 | −18 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 9 | 3 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 274 | 54 | 19 | 14 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −269 | −46 | −16 | −14 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 534 | 573 | 1 330 | 1 207 | −22 | −18 | 746 | 1 398 |
| Bokslutsdispositioner | −850 | 380 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 684 | 953 | 1 330 | 1 207 | −22 | −18 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 558 | 204 | 280 | 232 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 2 126 | 748 | 1 051 | 975 | −22 | −18 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 76 | 150 | 225 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 60 | 76 | 150 | 225 | 100 | 100 | – | – |
| Varulager | 6 026 | 2 634 | 1 820 | 2 042 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 10 357 | 8 169 | 5 210 | 3 610 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 608 | 8 435 | 5 537 | 3 703 | 998 | 1 520 | – | – |
| Kassa och bank | 148 | 228 | 2 442 | 2 654 | 306 | 575 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 16 782 | 11 297 | 9 799 | 8 399 | 1 304 | 2 096 | – | – |
| Summa tillgångar | 16 842 | 11 373 | 9 950 | 8 625 | 1 404 | 2 196 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 443 | 5 294 | 4 734 | 4 183 | 1 326 | 1 844 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 569 | 6 043 | 5 784 | 5 159 | 1 304 | 1 826 | – | – |
| Eget kapital | 7 669 | 6 143 | 5 884 | 5 259 | 1 404 | 1 926 | – | – |
| Obeskattade reserver | 850 | 0 | 380 | 380 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 372 | 2 136 | 1 836 | 1 160 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 289 | 123 | 218 | 119 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 323 | 5 230 | 3 685 | 2 986 | 0 | 270 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 16 842 | 11 373 | 9 950 | 8 625 | 1 404 | 2 196 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 640 | 600 | 490 | 425 | 550 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,5 % | 54 % | 62,2 % | 64,5 % | 100 % | 87,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 129 % | 166 % | 217 % | 213 % | – | 776 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9 % | 2,3 % | 5 % | 5,3 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 8,4 % | 2,1 % | 5 % | 5,3 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 54,2 % | 1,6 % | 17,2 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,7 % | 12,2 % | 17,8 % | 18,5 % | −1,6 % | −0,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 14 032 tkr | 13 646 tkr | 13 427 tkr | 11 460 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 60 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 313 tkr | 253 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 60 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 253 tkr | 253 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 126 tkr | 748 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 126 tkr | 748 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −748 tkr | −1 051 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 748 tkr | 1 051 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 490 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 669 tkr | 6 143 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 126 tkr | 748 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 600 tkr | 490 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −850 tkr | 380 tkr |
| Forskott fran kunder | 299 tkr | – |
| Forskott till leverantorer | 1 683 tkr | – |
| Forslag disposition | 7 569 tkr | 6 043 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 929 tkr | 5 443 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 106 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 76 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 375 tkr | 375 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 76 tkr | 75 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 4 343 tkr | 2 634 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 145 tkr | 251 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 543 tkr | 1 084 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 614 tkr | 1 560 tkr |
| Periodiseringsfonder | 850 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 2 200 tkr | 2 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 200 tkr | 2 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 206 tkr | 327 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Ronator ABHuvudarbetsställe
Stenbrunnsvägen 9, 216 22 Limhamn
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556924-9997
Registreringsdatum
6 mars 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.820 – Partihandel med metaller och metallmalmer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.