Ronny Larsson Lantbruk AB
556380-0837Aktiebolagreg. 1989
Svedala, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−188 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krågeholmsvägen 248, 233 93 Svedala
Postadress
Krågeholmsvägen 248, 233 93 Svedala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenad inom rörsvetsning, smidning, pressning, prägling och valsning av metall, jordbruk samt handel med lantbruksprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 48 tkr | −325 tkr | 1 028 tkr |
| 2024 | 96 tkr | −194 tkr | 834 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −188 tkr | 646 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,8 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 96 | 48 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 31 |
| Rörelseintäkter | 0 | 97 | 79 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | −0 |
| Handelsvaror | 0 | 30 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 105 | 176 | 306 |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 85 | 85 | 96 |
| Rörelsekostnader | 189 | 291 | 403 |
| Rörelseresultat | −189 | −193 | −323 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 2 |
| Finansiella poster | 2 | −1 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −188 | −194 | −325 |
| Resultat före skatt | −188 | −194 | −325 |
| Årets resultat | −188 | −194 | −325 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 468 | 553 | 637 |
| Anläggningstillgångar | 468 | 553 | 637 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 7 | 14 |
| Kassa och bank | 382 | 557 | 947 |
| Omsättningstillgångar | 396 | 563 | 961 |
| Summa tillgångar | 864 | 1 116 | 1 598 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 734 | 928 | 1 253 |
| Fritt eget kapital | 546 | 734 | 928 |
| Eget kapital | 646 | 834 | 1 028 |
| Långfristiga skulder | 151 | 190 | 477 |
| Leverantörsskulder | 9 | 2 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 67 | 92 | 93 |
| Summa eget kapital och skulder | 864 | 1 116 | 1 598 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,8 % | 74,7 % | 64,3 % |
| Kassalikviditet | 593 % | 611 % | 1 037 % |
| Rörelsemarginal | – | −201,9 % | −675,9 % |
| Vinstmarginal | – | −202,6 % | −679,9 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 100,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −29 % | −23,3 % | −31,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −188 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −188 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 194 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −194 tkr | −325 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 646 tkr | 834 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −188 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 546 tkr | 734 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 546 tkr | 734 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 468 tkr | 553 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 462 tkr | 1 484 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 994 tkr | 932 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 22 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 85 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 22 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 47 tkr | 81 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 151 tkr | 142 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 48 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Ronny Larsson Lantbruk ABHuvudarbetsställe
Krågeholmsvägen 248, 233 93 Svedala
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556380-0837
Registreringsdatum
14 december 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Svedala, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 25.400 – Smidning och formning av metall och pulvermetallurgi
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.