Rörmokaren i Kolmården Aktiebolag
556466-5270Aktiebolagreg. 1993
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
31 595 tkr
Resultat efter fin. poster
1 492 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
16
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hangargatan 27, 602 09 Norrköping
Postadress
Hangargatan 27, 602 09 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra värme-, vatten- och sanitetsarbeten, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 31 674 tkr | – | – |
| 2023 | 31 706 tkr | – | – |
| 2024 | 27 721 tkr | −61 tkr | 955 tkr |
| 2025 | 31 595 tkr | 1 492 tkr | 1 756 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 4,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 14 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 595 | 27 721 | 31 706 | 31 674 |
| Övriga rörelseintäkter | 246 | 254 | – | – |
| Rörelseintäkter | 31 841 | 27 975 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 15 394 | 12 301 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 093 | 2 919 | – | – |
| Personalkostnader | 11 878 | 12 836 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 107 | – | – |
| Rörelsekostnader | 30 440 | 28 163 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 401 | −188 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 91 | 127 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 492 | −61 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −466 | 102 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 026 | 41 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 225 | 29 | – | – |
| Årets resultat | 801 | 12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 130 | 226 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 130 | 226 | – | – |
| Kundfordringar | 3 513 | 4 226 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 239 | 8 199 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 239 | 8 199 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 369 | 8 425 | 10 620 | 16 126 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | – | – |
| Bundet eget kapital | 360 | 360 | – | – |
| Balanserat resultat | 595 | 584 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 396 | 595 | – | – |
| Eget kapital | 1 756 | 955 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 434 | 1 969 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 008 | 2 691 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 178 | 5 501 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 369 | 8 425 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 16 | 17 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 450 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,5 % | 29,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 157 % | 149 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | −0,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,7 % | −0,2 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 14 % | −12,6 % | 0,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,6 % | 1,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 975 tkr | 1 631 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 125 tkr | 24 tkr |
| Aktuell skattefodran | 149 tkr | 135 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 801 tkr | 12 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 1 815 tkr | 467 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt fakturerat | 12 871 tkr | 2 889 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt upparbetat | −11 056 tkr | −2 422 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 801 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 101 tkr | −2 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −365 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond aterforing | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond avsattning | 365 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 5 899 tkr | 3 456 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 5 899 tkr | 3 456 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 5 899 tkr | 3 456 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | −2 443 tkr | 1 500 tkr |
| Forslag disposition | 1 396 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 946 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 450 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 851 tkr | 380 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 130 tkr | 226 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 391 tkr | 1 451 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 261 tkr | 1 224 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 90 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 76 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 39 tkr | 43 tkr |
| Nettoomsattning verksamhetsgren | 13 764 tkr | 9 176 tkr |
| Operationella leasingavtal leasetagare kostnadsforda leasingavgifter | 391 tkr | 324 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 175 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 489 tkr | 767 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 92 tkr | 127 tkr |
| Perioderingsfonder specifikation | 705 tkr | 705 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 310 tkr | 1 945 tkr |
| Reservfond | 60 tkr | 60 tkr |
| Rorelsemarginal | 0,044 | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 tkr | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 653 tkr | 433 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt fakturerat | −3 185 tkr | −8 388 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt upparbetat | 3 838 tkr | 8 389 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 865 tkr | 1 576 tkr |
| Upplysning aktiekapital antal aktier | 3 tkr | – |
| Upplysning aktiekapital kvotvarde per aktie | 1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Rörmokaren i Kolmården AktiebolagHuvudarbetsställe
Hangargatan 27, 602 09 Norrköping
VVS & rörmokare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556466-5270
Registreringsdatum
4 maj 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
300 000 kr
SNI-koder
VVS & rörmokare
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.