Rörprocess Sverige AB
559040-6715Aktiebolagreg. 2015
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 988 tkr
Resultat efter fin. poster
1 420 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solvägen 18, 645 50 Strängnäs
Postadress
Solvägen 18, 645 50 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är VVS-installationer, svets- och montagearbete samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 828 tkr | 253 tkr | – |
| 2017 | 997 tkr | 158 tkr | – |
| 2018 | 2 124 tkr | 384 tkr | 350 tkr |
| 2019 | 1 979 tkr | 336 tkr | 414 tkr |
| 2020 | 1 364 tkr | 140 tkr | – |
| 2021 | 2 209 tkr | 307 tkr | 429 tkr |
| 2022 | 1 651 tkr | 95 tkr | 204 tkr |
| 2023 | 2 514 tkr | 680 tkr | 508 tkr |
| 2024 | 2 980 tkr | 361 tkr | 512 tkr |
| 2025 | 4 988 tkr | 1 420 tkr | 1 070 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal 28,5 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 67,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 988 | 2 980 | 2 514 | 1 651 | 2 209 | 1 364 | 1 979 | 2 124 | 997 | 828 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 25 | −56 | 0 | 59 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 988 | 3 006 | 2 457 | 1 651 | 2 268 | – | 1 979 | 2 124 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 619 | 472 | 747 | 544 | 1 085 | – | 814 | 950 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 545 | 397 | 417 | 421 | 344 | – | 346 | 325 | – | – |
| Personalkostnader | 1 308 | 1 755 | 596 | 590 | 529 | – | 484 | 464 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 18 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 73 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 567 | 2 641 | 1 773 | 1 555 | 1 959 | – | 1 643 | 1 739 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 421 | 365 | 684 | 96 | 309 | – | 336 | 384 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 4 | 5 | 1 | 2 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −4 | −4 | −1 | −2 | – | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 420 | 361 | 680 | 95 | 307 | 140 | 336 | 384 | 158 | 253 |
| Bokslutsdispositioner | −360 | 0 | −170 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 060 | 361 | 510 | 95 | 307 | – | 336 | 384 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 222 | 77 | 106 | 20 | 63 | – | 72 | 85 | – | – |
| Årets resultat | 838 | 284 | 405 | 75 | 244 | – | 264 | 300 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 221 | 81 | 99 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 515 | 158 | 85 | 28 | 8 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 735 | 238 | 183 | 28 | 8 | – | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 10 | 9 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 462 | 271 | 470 | 288 | 92 | – | 115 | 367 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 840 | 335 | 723 | 465 | 351 | – | 169 | 430 | – | – |
| Kassa och bank | 792 | 558 | 359 | 169 | 256 | – | 543 | 311 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 632 | 893 | 1 082 | 643 | 617 | – | 713 | 741 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 367 | 1 132 | 1 265 | 671 | 624 | – | 713 | 741 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 182 | 178 | 54 | 79 | 135 | – | 100 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 020 | 462 | 458 | 154 | 379 | – | 364 | 300 | – | – |
| Eget kapital | 1 070 | 512 | 508 | 204 | 429 | – | 414 | 350 | – | – |
| Obeskattade reserver | 530 | 170 | 170 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 48 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 232 | 66 | 201 | 60 | 14 | – | 65 | 120 | – | – |
| Skatteskulder | 125 | 23 | 107 | 20 | 0 | – | 44 | 31 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 767 | 449 | 538 | 467 | 195 | – | 299 | 391 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 367 | 1 132 | 1 265 | 671 | 624 | – | 713 | 741 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 280 | 280 | 100 | – | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63 % | 57,2 % | 50,9 % | 30,4 % | 68,7 % | – | 58,1 % | 47,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 213 % | 199 % | 201 % | 136 % | 311 % | – | 238 % | 190 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 28,5 % | 12,2 % | 27,2 % | 5,8 % | 14 % | – | 17 % | 18,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,5 % | 12,1 % | 27,1 % | 5,8 % | 13,9 % | 10,3 % | 17 % | 18,1 % | 15,9 % | 30,6 % |
| Omsättningstillväxt | 67,4 % | 18,6 % | 52,2 % | −25,2 % | 61,9 % | – | −6,8 % | 113,1 % | 20,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 78,3 % | 55,4 % | 79,6 % | 36,9 % | 56,9 % | – | 63,7 % | 85,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 494 tkr | 1 490 tkr | 1 257 tkr | 1 651 tkr | 2 209 tkr | – | 1 979 tkr | 2 124 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 515 tkr | 158 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 515 tkr | 158 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 357 tkr | 73 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 838 tkr | 284 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 838 tkr | 284 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −284 tkr | −405 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 284 tkr | 405 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 280 tkr | 280 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 070 tkr | 512 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 838 tkr | 284 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 280 tkr | 280 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −360 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 020 tkr | 462 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 520 tkr | 182 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 314 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 221 tkr | 81 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 235 tkr | 112 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 14 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 112 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 235 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 39 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 65 tkr | 62 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 227 tkr | 205 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 530 tkr | 170 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 0 |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 184 tkr | 156 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Rörprocess Sverige ABHuvudarbetsställe
Solvägen 18, 645 50 Strängnäs
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559040-6715
Registreringsdatum
11 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.200 – Installation av industrimaskiner och -utrustning
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.