Rosa & Mai AB
559109-3439Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 460 tkr
Resultat efter fin. poster
−116 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kalendegatan 13, 211 35 Malmö
Postadress
c/o Rosas Beauty, Kalendegatan 13, 211 35 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva nagelsalonger som innefattar manikyr, pedikyr, försäljning av nagelvårdsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 159 tkr | −47 tkr | – |
| 2018 | 900 tkr | 196 tkr | 167 tkr |
| 2019 | 1 533 tkr | 564 tkr | 383 tkr |
| 2020 | 1 063 tkr | 96 tkr | 355 tkr |
| 2021 | 1 408 tkr | 390 tkr | 593 tkr |
| 2022 | 1 689 tkr | 273 tkr | 710 tkr |
| 2023 | 2 026 tkr | 356 tkr | 991 tkr |
| 2024 | 1 686 tkr | −92 tkr | 928 tkr |
| 2025 | 1 460 tkr | −116 tkr | 712 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,5 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −8 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −13,4 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 460 | 1 686 | 2 026 | 1 689 | 1 408 | 1 063 | 1 533 | 900 | 159 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | −35 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 0 | 0 | 53 | 71 | 127 | 302 | 245 | – |
| Rörelseintäkter | 1 462 | 1 686 | 2 026 | 1 707 | 1 479 | 1 190 | 1 836 | 1 145 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 24 | 9 | 33 | 94 | 90 | 51 | 150 | 86 | – |
| Övriga externa kostnader | 217 | 202 | 250 | 236 | 194 | 168 | 172 | 149 | – |
| Personalkostnader | 1 337 | 1 571 | 1 390 | 1 102 | 803 | 872 | 947 | 712 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 1 579 | 1 782 | 1 673 | 1 433 | 1 089 | 1 093 | 1 271 | 949 | – |
| Rörelseresultat | −117 | −96 | 353 | 273 | 390 | 97 | 564 | 196 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 3 | 0 | – | – | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 3 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −116 | −92 | 356 | 273 | 390 | 96 | 564 | 196 | −47 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 140 | – | 0 | −90 | 90 | −140 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −116 | 48 | 356 | 273 | 300 | 186 | 424 | 196 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 11 | 75 | 56 | 62 | 40 | 91 | 33 | – |
| Årets resultat | −116 | 37 | 281 | 217 | 238 | 146 | 333 | 163 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 | 2 | 4 | 5 | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 | 2 | 4 | 5 | – |
| Varulager | 6 | – | 0 | 19 | 55 | 56 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 124 | 152 | 245 | 47 | 30 | 11 | −4 | 9 | – |
| Kassa och bank | 753 | 1 067 | 1 076 | 993 | 818 | 467 | 804 | 347 | – |
| Omsättningstillgångar | 884 | 1 219 | 1 322 | 1 059 | 903 | 534 | 801 | 355 | – |
| Summa tillgångar | 884 | 1 219 | 1 322 | 1 059 | 903 | 536 | 804 | 360 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 778 | 841 | 660 | 443 | 305 | 158 | 117 | −47 | – |
| Fritt eget kapital | 662 | 878 | 941 | 660 | 543 | 305 | 333 | 117 | – |
| Eget kapital | 712 | 928 | 991 | 710 | 593 | 355 | 383 | 167 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 140 | 140 | 140 | 50 | 140 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 26 | 29 | 29 | – | – | – | 0 | 1 | – |
| Skatteskulder | 4 | 16 | – | – | 0 | 0 | 108 | 25 | – |
| Kortfristiga skulder | 172 | 291 | 191 | 209 | 170 | 131 | 281 | 194 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 884 | 1 219 | 1 322 | 1 059 | 903 | 536 | 804 | 360 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | 100 | – | 100 | 175 | 117 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,5 % | 76,1 % | 83,4 % | 77,5 % | 78 % | 73,6 % | 61,5 % | 46,3 % | – |
| Kassalikviditet | 510 % | 419 % | 694 % | 497 % | 498 % | 364 % | 285 % | 183 % | – |
| Rörelsemarginal | −8 % | −5,7 % | 17,4 % | 16,2 % | 27,7 % | 9,1 % | 36,8 % | 21,8 % | – |
| Vinstmarginal | −8 % | −5,5 % | 17,6 % | 16,2 % | 27,7 % | 9,1 % | 36,8 % | 21,8 % | −29,3 % |
| Omsättningstillväxt | −13,4 % | −16,8 % | 19,9 % | 20 % | 32,5 % | −30,9 % | 70,4 % | 465 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −16,3 % | 4 % | 28,4 % | 30,6 % | 40,2 % | 41,2 % | 87 % | 98 % | – |
| Omsättning per anställd | 487 tkr | 562 tkr | 507 tkr | 422 tkr | 469 tkr | 354 tkr | 511 tkr | 450 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −116 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −116 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −37 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 37 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 712 tkr | 928 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −116 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 140 tkr |
| Forslag disposition | 662 tkr | 878 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 562 tkr | 878 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 28 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 6 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 96 tkr | 124 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 76 tkr | 103 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 66 tkr | 142 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Rosa & Mai ABHuvudarbetsställe
Kalendegatan 13, 211 35 Malmö
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559109-3439
Registreringsdatum
20 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.