swereg

Roslagens Mark och Rör AB

559344-9902Aktiebolagreg. 2021

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Brottby, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 460 tkr

+25 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

368 tkr

+13 % mot föregående år

Soliditet

26 %

−18,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Kärrvägen 28, 186 97 Brottby

Postadress

c/o Jonas Andersson, Kärrvägen 28, 186 97 Brottby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska utföra mark- och anläggningsarbeten, trädgårdsarbeten samt därmed förenlig verksamhet mot såväl företag som privatpersoner.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20223 938 tkr415 tkr352 tkr
20234 332 tkr559 tkr537 tkr
20243 576 tkr325 tkr443 tkr
20254 460 tkr368 tkr384 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 25,8 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 8,2 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 24,7 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning4 4603 5764 3323 938
Övriga rörelseintäkter41176123
Rörelseintäkter4 5013 5934 3933 961
Råvaror och förnödenheter1 8871 4811 6122 056
Övriga externa kostnader819770975646
Personalkostnader877763964642
Av- och nedskrivningar489221239186
Övriga rörelsekostnader18–––
Rörelsekostnader4 0893 2343 7893 530
Rörelseresultat412358603431
Ränteintäkter och liknande0000
Räntekostnader och liknande44344516
Finansiella poster−44−34−44−16
Resultat efter finansiella poster368325559415
Bokslutsdispositioner−51−50−140−100
Resultat före skatt317275419315
Skatt på årets resultat76689468
Årets resultat241207325247

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar1 612550771920
Anläggningstillgångar1 612550771920
Kundfordringar4310227148
Kortfristiga fordringar200249211344
Kassa och bank851799567476
Omsättningstillgångar1 0511 048779820
Summa tillgångar2 6631 5981 5491 741
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat11821218779
Fritt eget kapital359418512327
Eget kapital384443537352
Obeskattade reserver380329279139
Långfristiga skulder1 230314401629
Leverantörsskulder167794395
Skatteskulder–07058
Kortfristiga skulder668511333621
Summa eget kapital och skulder2 6631 5981 5491 741

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1121
Föreslagen utdelning (tkr)180300300140

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet25,8 %44,1 %48,9 %26,5 %
Kassalikviditet157 %205 %234 %132 %
Rörelsemarginal9,2 %10 %13,9 %10,9 %
Vinstmarginal8,2 %9,1 %12,9 %10,5 %
Omsättningstillväxt24,7 %−17,4 %10 %–
Avkastning på eget kapital62,7 %46,6 %60,6 %70,3 %
Omsättning per anställd4 460 tkr3 576 tkr2 166 tkr3 938 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital241 tkr207 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat241 tkr207 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−207 tkr−325 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning207 tkr325 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning300 tkr300 tkr
Forandring periodiseringsfond−51 tkr−50 tkr
Forslag disposition359 tkr418 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning179 tkr118 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning180 tkr300 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter88 tkr133 tkr
Inventarier verktyg installationer1 612 tkr550 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden2 443 tkr1 102 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar831 tkr552 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar418 tkr0
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop1 759 tkr0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar489 tkr221 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar210 tkr0
Langfristiga skulder forfaller senare5ar321 tkr0
Ovriga fordringar kortfristiga33 tkr14 tkr
Ovriga kortfristiga skulder217 tkr340 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut284 tkr86 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut1 230 tkr314 tkr
Periodiseringsfonder380 tkr329 tkr
Stallda sakerheter1 407 tkr344 tkr
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall1 407 tkr344 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt36 tkr0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter06 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 8 nov. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Roslagens Mark och Rör ABHuvudarbetsställe

    Kärrvägen 28, 186 97 Brottby

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559344-9902

Registreringsdatum

8 november 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vallentuna, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler