Roslagens Maskinteknik AB
559516-0887Aktiebolagreg. 2025
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 587 tkr
Resultat efter fin. poster
205 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gösvägen 22, 761 48 Norrtälje
Postadress
Gösvägen 22, 761 48 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel och reparation av entreprenadfordon så som hjullastare, grävmaskin och redskap samt mekaniskt underhåll och teknisk konsultverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | – | – | – |
| 2025 | 2 587 tkr | 205 tkr | 262 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,3 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 7,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 587 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | – |
| Rörelseintäkter | 2 590 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 997 | – |
| Övriga externa kostnader | 387 | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 2 386 | – |
| Rörelseresultat | 205 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 205 | – |
| Resultat före skatt | 205 | – |
| Skatt på årets resultat | 42 | – |
| Årets resultat | 162 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 142 | – |
| Anläggningstillgångar | 142 | – |
| Varulager | 430 | – |
| Kundfordringar | 454 | – |
| Kortfristiga fordringar | 466 | – |
| Kassa och bank | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 897 | – |
| Summa tillgångar | 1 039 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | – |
| Fritt eget kapital | 162 | – |
| Eget kapital | 262 | – |
| Leverantörsskulder | 103 | – |
| Skatteskulder | 8 | – |
| Kortfristiga skulder | 776 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 039 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 25,3 % | – |
| Kassalikviditet | 60 % | – |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | – |
| Vinstmarginal | 7,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 61,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 162 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 162 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 262 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 162 tkr | – |
| Forslag disposition | 162 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 162 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 142 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 144 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 144 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 430 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 666 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 20 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Roslagens Maskinteknik ABHuvudarbetsställe
Gösvägen 22, 761 48 Norrtälje
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559516-0887
Registreringsdatum
20 januari 2025
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.630 – Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.