Rost Design AB
559271-0296Aktiebolagreg. 2020
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
646 tkr
Resultat efter fin. poster
393 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
0
RostDesign - art and paintings by Pernilla Pettersson for sale
The artist Pernilla Petterson's art is playful and abstract. Her inspiration is taken from nature and her environment. Pernilla has a great passion for painting and she exhibits and sells her works under the name RostDesign. Pernilla mainly paints with acrylic paint on canvas. Buy available art
rostdesign.se
Adresser
Besöksadress
Hallonstigen 4, 183 51 Täby
Postadress
c/o Pernilla, Hallonstigen 4, 183 51 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten syftar till försäljning av Pernilla Petterssons konst. Försäljning kommer att ske både via fysisk kontakt med kunde samt via e-handel. Tjänster för heminredning kommer erbjudas.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 834 tkr | 530 tkr | 363 tkr |
| 2022 | 1 421 tkr | 954 tkr | 933 tkr |
| 2023 | 1 267 tkr | 801 tkr | 1 219 tkr |
| 2024 | 751 tkr | 474 tkr | 1 390 tkr |
| 2025 | 646 tkr | 393 tkr | 1 445 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,4 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 60,8 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −14 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 646 | 751 | 1 267 | 1 421 | 834 | – |
| Rörelseintäkter | 646 | 751 | 1 267 | 1 421 | 834 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 158 | 170 | 297 | 355 | 218 | – |
| Övriga externa kostnader | 106 | 142 | 172 | 106 | 78 | – |
| Personalkostnader | 8 | 6 | 9 | 6 | 8 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 272 | 319 | 478 | 466 | 304 | – |
| Rörelseresultat | 374 | 432 | 789 | 955 | 530 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 20 | 46 | 12 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 19 | 41 | 12 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 393 | 474 | 801 | 954 | 530 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −133 | – |
| Resultat före skatt | 393 | 474 | 801 | 954 | 398 | – |
| Skatt på årets resultat | 82 | 99 | 165 | 197 | 85 | – |
| Årets resultat | 311 | 375 | 636 | 758 | 313 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 990 | 570 | 100 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 990 | 570 | 100 | – | – | – |
| Varulager | 17 | 28 | 7 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 14 | 41 | – |
| Kortfristiga fordringar | 195 | 194 | 290 | 208 | 44 | – |
| Kassa och bank | 440 | 1 866 | 2 127 | 1 602 | 700 | – |
| Omsättningstillgångar | 652 | 2 088 | 2 424 | 1 810 | 744 | – |
| Summa tillgångar | 1 642 | 2 658 | 2 524 | 1 810 | 744 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 084 | 965 | 533 | 125 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 395 | 1 340 | 1 169 | 883 | 313 | – |
| Eget kapital | 1 445 | 1 390 | 1 219 | 933 | 363 | – |
| Obeskattade reserver | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 12 | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 174 | 354 | 271 | 77 | – |
| Kortfristiga skulder | 64 | 1 135 | 1 172 | 745 | 249 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 642 | 2 658 | 2 524 | 1 810 | 744 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 161 | 256 | 204 | 350 | 188 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,4 % | 56,3 % | 52,5 % | 57,4 % | 62,9 % | – |
| Kassalikviditet | 992 % | 181 % | 206 % | 243 % | 299 % | – |
| Rörelsemarginal | 57,9 % | 57,6 % | 62,3 % | 67,2 % | 63,6 % | – |
| Vinstmarginal | 60,8 % | 63,1 % | 63,2 % | 67,1 % | 63,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | −14 % | −40,7 % | −10,8 % | 70,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,6 % | 27 % | 52,2 % | 81,2 % | 86,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 990 tkr | 570 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 990 tkr | 570 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 420 tkr | 470 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 311 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 311 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −375 tkr | −636 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 375 tkr | 636 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 256 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 445 tkr | 1 390 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 311 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 256 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 1 395 tkr | 1 340 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 234 tkr | 1 084 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 115 tkr | 49 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 17 tkr | 28 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 81 tkr | 145 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 37 tkr | 930 tkr |
| Periodiseringsfonder | 133 tkr | 133 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 19 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 11 sep. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Rost Design ABHuvudarbetsställe
Hallonstigen 4, 183 51 Täby
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559271-0296
Registreringsdatum
11 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.