Rothman Konsultverksamhet AB
559378-2070Aktiebolagreg. 2022
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−118 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tallbackagatan 1, 723 46 Västerås
Postadress
c/o Nina Rothman, Tallbackagatan 1, 723 46 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och Projektledning
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −87 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −192 tkr | 27 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −308 tkr | 27 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −118 tkr | 26 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 67 | 219 | 160 | 88 |
| Personalkostnader | 51 | 89 | 33 | – |
| Rörelsekostnader | 118 | 308 | 193 | 88 |
| Rörelseresultat | −118 | −308 | −193 | −88 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −118 | −308 | −192 | −87 |
| Resultat före skatt | −118 | −308 | −192 | −88 |
| Årets resultat | −118 | −308 | −192 | −88 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 41 | 70 | 70 | 108 |
| Kassa och bank | 93 | 38 | 72 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 134 | 108 | 143 | 159 |
| Summa tillgångar | 134 | 108 | 143 | 159 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 119 | 309 | 194 | 88 |
| Fritt eget kapital | 1 | 2 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 26 | 27 | 27 | 25 |
| Leverantörsskulder | 0 | 14 | 8 | 11 |
| Skatteskulder | 10 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 107 | 81 | 116 | 134 |
| Summa eget kapital och skulder | 134 | 108 | 143 | 159 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,7 % | 24,9 % | 18,7 % | 15,8 % |
| Kassalikviditet | 125 % | 133 % | 123 % | 119 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −448,8 % | −1 151,6 % | −719,4 % | −350,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −118 tkr | −308 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −118 tkr | −308 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 308 tkr | 192 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −308 tkr | −192 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 118 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 26 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −118 tkr | −308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 118 tkr | 308 tkr |
| Forslag disposition | 1 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 tkr | 2 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 45 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 97 tkr | 60 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 29 apr. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Rothman Konsultverksamhet ABHuvudarbetsställe
Tallbackagatan 1, 723 46 Västerås
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559378-2070
Registreringsdatum
29 april 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.