RRAGHAD entreprenad service AB
559254-5858Aktiebolagreg. 2020
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
629 tkr
Resultat efter fin. poster
145 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Topeliusgatan 16, 753 34 Uppsala
Postadress
Topeliusgatan 16, 753 34 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, markanläggning , konsultverksamhet inom bemanning och rekrytering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 39 tkr | −29 tkr | −4 tkr |
| 2021 | 411 tkr | −25 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 484 tkr | 23 tkr | 48 tkr |
| 2023 | 481 tkr | −73 tkr | −7 tkr |
| 2024 | 541 tkr | 2 tkr | 33 tkr |
| 2025 | 629 tkr | 145 tkr | 121 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,9 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 23,1 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 16,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12156 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 629 | 541 | 481 | 484 | 411 | 39 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 629 | 541 | 481 | 486 | 411 | 39 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Handelsvaror | 4 | 26 | 42 | 13 | 10 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 403 | 116 | 96 | 109 | 101 | 38 | – |
| Personalkostnader | 68 | 395 | 415 | 340 | 322 | 30 | – |
| Rörelsekostnader | 483 | 537 | 553 | 462 | 436 | 68 | – |
| Rörelseresultat | 146 | 4 | −73 | 24 | −25 | −29 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −2 | −1 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 145 | 2 | −73 | 23 | −25 | −29 | – |
| Resultat före skatt | 145 | 2 | −73 | 23 | −25 | −29 | – |
| Skatt på årets resultat | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 133 | 2 | −73 | 23 | −25 | −29 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 45 | 60 | 58 | 59 | 58 | 16 | – |
| Kassa och bank | 129 | 13 | 3 | 50 | 9 | 40 | – |
| Omsättningstillgångar | 173 | 73 | 61 | 109 | 67 | 56 | – |
| Summa tillgångar | 173 | 73 | 61 | 109 | 67 | 56 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | −37 | 5 | 42 | 0 | 25 | – | – |
| Fritt eget kapital | 96 | 8 | −32 | 23 | 0 | −29 | – |
| Eget kapital | 121 | 33 | −7 | 48 | 25 | −4 | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 8 | 4 | 2 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 52 | 40 | 68 | 60 | 42 | 60 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 173 | 73 | 61 | 109 | 67 | 56 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,9 % | 44,7 % | −10,7 % | 44,5 % | 37,3 % | −6,5 % | – |
| Kassalikviditet | 333 % | 181 % | 90 % | 180 % | 159 % | 94 % | – |
| Rörelsemarginal | 23,2 % | 0,8 % | −15,1 % | 5 % | −6 % | −72,7 % | – |
| Vinstmarginal | 23,1 % | 0,4 % | −15,2 % | 4,8 % | −6,1 % | −72,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 16,2 % | 12,6 % | −0,7 % | 17,8 % | 941,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 110,1 % | 6,9 % | 1 120,2 % | 48,2 % | −99,6 % | 783,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 133 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 133 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 45 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −73 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 37 tkr |
| Forslag disposition | 96 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 96 tkr | 8 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 33 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 5 maj 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
RRAGHAD entreprenad service ABHuvudarbetsställe
Topeliusgatan 16, 753 34 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559254-5858
Registreringsdatum
5 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.