RRS Livs Aktiebolag
556912-1501Aktiebolagreg. 2012
Vendelsö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 209 tkr
Resultat efter fin. poster
68 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sågenvägen 10, 136 71 Vendelsö
Postadress
Sågenvägen 10, 136 71 Vendelsö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sälja livsmedel och tobak samt därmed förenlig verksamhet. Är även ombud för Postnord, Schenker, DHL för paket och frakt tjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 062 tkr | 17 tkr | – |
| 2018 | 3 431 tkr | 172 tkr | – |
| 2019 | 3 420 tkr | −44 tkr | 199 tkr |
| 2020 | 4 168 tkr | 498 tkr | 580 tkr |
| 2021 | 3 979 tkr | −290 tkr | 362 tkr |
| 2022 | 3 742 tkr | 108 tkr | 471 tkr |
| 2023 | 3 549 tkr | 59 tkr | 518 tkr |
| 2024 | 4 215 tkr | 49 tkr | 567 tkr |
| 2025 | 4 209 tkr | 68 tkr | 621 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 1,6 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −0,1 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 209 | 4 215 | 3 549 | 3 742 | 3 979 | 4 168 | 3 420 | 3 431 | 3 062 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 173 | 1 213 | 1 111 | 1 245 | 1 149 | 935 | 977 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 381 | 5 428 | 4 660 | 4 987 | 5 127 | 5 103 | 4 397 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 535 | 2 829 | 2 202 | 2 476 | 2 781 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | −36 | −44 | −60 | −162 | 111 | 2 660 | 2 439 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 412 | 339 | 338 | 373 | 371 | 294 | 228 | – | – |
| Personalkostnader | 2 404 | 2 261 | 2 122 | 2 191 | 2 154 | 1 651 | 1 772 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 314 | 5 384 | 4 602 | 4 878 | 5 417 | 4 605 | 4 439 | – | – |
| Rörelseresultat | 67 | 43 | 58 | 109 | −290 | 498 | −43 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 6 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 6 | 2 | −1 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 68 | 49 | 59 | 108 | −290 | 498 | −44 | 172 | 17 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 71 | −71 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 68 | 49 | 59 | 108 | −219 | 427 | −44 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 14 | 0 | 12 | 0 | −2 | 46 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 54 | 49 | 47 | 108 | −217 | 381 | −44 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 5 | 5 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 5 | 5 | – | – |
| Varulager | 711 | 674 | 631 | 571 | 408 | 520 | 393 | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 36 | 29 | 20 | 18 | 0 | 14 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 273 | 253 | 294 | 345 | 249 | 189 | 138 | – | – |
| Kassa och bank | 442 | 601 | 491 | 390 | 436 | 534 | 105 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 426 | 1 529 | 1 416 | 1 306 | 1 093 | 1 243 | 636 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 426 | 1 529 | 1 416 | 1 306 | 1 093 | 1 248 | 641 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 517 | 468 | 421 | 312 | 530 | 149 | 192 | – | – |
| Fritt eget kapital | 571 | 517 | 468 | 421 | 312 | 530 | 149 | – | – |
| Eget kapital | 621 | 567 | 518 | 471 | 362 | 580 | 199 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 71 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 144 | 271 | 184 | 170 | 130 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 14 | 10 | 11 | 9 | 62 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 805 | 962 | 898 | 835 | 730 | 597 | 442 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 426 | 1 529 | 1 416 | 1 306 | 1 093 | 1 248 | 641 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 4 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,5 % | 37,1 % | 36,6 % | 36,1 % | 33,2 % | 51 % | 31 % | – | – |
| Kassalikviditet | 89 % | 89 % | 87 % | 88 % | 94 % | 121 % | 55 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 1 % | 1,6 % | 2,9 % | −7,3 % | 12 % | −1,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,6 % | 1,2 % | 1,7 % | 2,9 % | −7,3 % | 12 % | −1,3 % | 5 % | 0,6 % |
| Omsättningstillväxt | −0,1 % | 18,8 % | −5,2 % | −6 % | −4,5 % | 21,9 % | −0,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 % | 8,7 % | 9,1 % | 23 % | −60 % | 65,7 % | −21,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 702 tkr | 602 tkr | 507 tkr | 535 tkr | 568 tkr | 1 042 tkr | 1 140 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 54 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 54 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | −47 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | 47 tkr |
| Forslag disposition | 571 tkr | 517 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 571 tkr | 517 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 175 tkr | 155 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 711 tkr | 674 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 108 tkr | 108 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 108 tkr | 108 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 78 tkr | 62 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 398 tkr | 401 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 246 tkr | 276 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
RRS Livs AktiebolagHuvudarbetsställe
Sågenvägen 10, 136 71 Vendelsö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556912-1501
Registreringsdatum
29 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.