swereg

RS Engineering AB

559251-7733Aktiebolagreg. 2020

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Ljusne, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 194 tkr

−14 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

124 tkr

−43 % mot föregående år

Soliditet

74 %

+7,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Start - rsengineering.se

Välkommen till Mikael Visuri, RS Engineering AB Om Jag bedriver konsultverksamhet inom konstruktion, produktutveckling samt verksamhetsutveckling. Jag utgår från Ljusne i vackra Hälsingland. Läs mer om vad jag kan bidra i er verksamhet med nedan. Vad jag gör Konstruktion och produktutveckling Inom d

rsengineering.se

Adresser

Besöksadress

Skovelvägen 11, 826 76 Ljusne

Postadress

Skovelvägen 11, 826 76 Ljusne

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom konstruktion, produkt utveckling samt verksamhetsutveckling. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom design, tillverkning och försäljning av hem- inredning och möbler samt byggverksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021579 tkr190 tkr137 tkr
20221 005 tkr83 tkr187 tkr
20231 376 tkr348 tkr395 tkr
20241 374 tkr242 tkr537 tkr
20251 386 tkr218 tkr693 tkr
20261 194 tkr124 tkr762 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 74 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 10,4 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −13,9 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Nettoomsättning1 1941 3861 3741 3761 005579
Övriga rörelseintäkter032030––
Rörelseintäkter1 1941 4181 3741 4061 005579
Råvaror och förnödenheter––1−00–
Handelsvaror1940273926−7
Övriga externa kostnader318372401289383203
Personalkostnader666706618683478172
Av- och nedskrivningar534543422812
Rörelsekostnader1 0561 1641 0891 053915380
Rörelseresultat13825528535390199
Ränteintäkter och liknande0–––––
Räntekostnader och liknande143742579
Finansiella poster−14−37−42−5−7−9
Resultat efter finansiella poster12421824234883190
Bokslutsdispositioner−34−19−62−87−20−48
Resultat före skatt9019918026163143
Skatt på årets resultat214339531331
Årets resultat6915614120850112

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar9339859481056857
Anläggningstillgångar9339859481056857
Varulager672318273830
Kundfordringar127142164179174145
Kortfristiga fordringar173165165179250210
Kassa och bank146148202454136163
Omsättningstillgångar386336385660424403
Summa tillgångar1 3191 3211 333764492460
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat668512370162112–
Fritt eget kapital737668512370162112
Eget kapital762693537395187137
Obeskattade reserver2702362171556848
Långfristiga skulder9720330834383
Leverantörsskulder252244497171
Skatteskulder0542411123
Kortfristiga skulder191190271211194192
Summa eget kapital och skulder1 3191 3211 333764492460

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202620252024202320222021
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)100–––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202620252024202320222021
Soliditet74 %66,6 %53,2 %67,8 %48,9 %38 %
Kassalikviditet167 %165 %135 %300 %199 %194 %
Rörelsemarginal11,6 %18,4 %20,7 %25,7 %9 %34,4 %
Vinstmarginal10,4 %15,7 %17,6 %25,3 %8,3 %32,8 %
Omsättningstillväxt−13,9 %0,9 %−0,2 %36,9 %73,6 %–
Avkastning på eget kapital9 %22,5 %26,4 %52,7 %26,8 %81,7 %
Omsättning per anställd1 194 tkr1 386 tkr1 374 tkr1 376 tkr1 005 tkr579 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Ackumulerade overavskrivningar19 tkr19 tkr
Arets resultat eget kapital69 tkr156 tkr
Byggnader mark849 tkr862 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden886 tkr886 tkr
Byggnader mark avskrivningar37 tkr24 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar13 tkr13 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat69 tkr156 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−156 tkr−141 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning156 tkr141 tkr
Forandring eget kapital totalt762 tkr693 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat69 tkr156 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar0−19 tkr
Forandring periodiseringsfond−34 tkr0
Forslag disposition737 tkr668 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning637 tkr668 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter6 tkr11 tkr
Inventarier verktyg installationer84 tkr124 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden268 tkr268 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar185 tkr145 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–82 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar40 tkr32 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror67 tkr23 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga40 tkr12 tkr
Ovriga kortfristiga skulder53 tkr52 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut106 tkr106 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut97 tkr203 tkr
Periodiseringsfonder251 tkr217 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter7 tkr5 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 9 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –

  • RS Engineering ABHuvudarbetsställe

    Skovelvägen 11, 826 76 Ljusne

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559251-7733

Registreringsdatum

9 april 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Söderhamn, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
  • SNI 16.239 – Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier
  • SNI 25.999 – Annan övrig metallvarutillverkning
  • SNI 31.009 – Tillverkning av andra möbler och madrasser

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler