RSA Ductor AB
556674-6292Aktiebolagreg. 2005
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 578 tkr
Resultat efter fin. poster
465 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hästholmsvägen 25, 131 71 Nacka
Postadress
Hästholmsvägen 25, 131 71 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva installationer, kontroll, besiktning, utredningar och projektering inom el-,VVS- och byggnadsbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 865 tkr | −317 tkr | – |
| 2017 | 975 tkr | 159 tkr | – |
| 2018 | 539 tkr | −166 tkr | 3 427 tkr |
| 2019 | 94 tkr | −797 tkr | 3 581 tkr |
| 2020 | 146 tkr | −592 tkr | 4 900 tkr |
| 2021 | 1 755 tkr | 400 tkr | 4 301 tkr |
| 2022 | 1 970 tkr | 870 tkr | 4 188 tkr |
| 2023 | 1 712 tkr | −2 273 tkr | 354 tkr |
| 2024 | 1 971 tkr | 549 tkr | 805 tkr |
| 2025 | 2 578 tkr | 465 tkr | 1 304 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 18 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 30,8 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 578 | 1 971 | 1 712 | 1 970 | 1 755 | 146 | 94 | 539 | 975 | 865 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 32 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 578 | 1 971 | 1 712 | 1 970 | 1 762 | 146 | 126 | 539 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 86 | 15 | 53 | 2 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 666 | 329 | 256 | 267 | 387 | 33 | 163 | 689 | – | – |
| Personalkostnader | 1 432 | 1 007 | 878 | 780 | 936 | 701 | 760 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | – | 0 | 0 | 32 | 2 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 111 | 1 422 | 1 149 | 1 100 | 1 358 | 738 | 923 | 691 | – | – |
| Rörelseresultat | 468 | 549 | 563 | 870 | 404 | −592 | −797 | −151 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 15 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 0 | −2 836 | 0 | −3 | −0 | −0 | −15 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 465 | 549 | −2 273 | 870 | 400 | −592 | −797 | −166 | 159 | −317 |
| Bokslutsdispositioner | 190 | 300 | 230 | −190 | – | 0 | 1 650 | 150 | – | – |
| Resultat före skatt | 655 | 849 | −2 043 | 680 | 400 | −592 | 853 | −16 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 155 | 199 | 184 | 193 | – | 0 | 199 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 500 | 650 | −2 227 | 487 | 400 | −592 | 654 | −28 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 29 | 0 | 0 | – | 0 | 32 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 276 | 218 | 200 | 2 304 | 2 304 | 2 329 | 2 352 | 2 360 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 305 | 218 | 200 | 2 304 | 2 304 | 2 361 | 2 352 | 2 360 | – | – |
| Kundfordringar | 681 | 447 | 434 | 316 | 237 | 397 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 763 | 486 | 454 | 3 158 | 3 240 | 3 273 | 7 123 | 7 074 | – | – |
| Kassa och bank | 345 | 622 | 477 | 940 | 566 | 794 | 374 | 2 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 108 | 1 108 | 931 | 4 098 | 3 806 | 4 066 | 7 497 | 7 076 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 413 | 1 326 | 1 131 | 6 402 | 6 110 | 6 427 | 9 849 | 9 436 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 505 | 54 | 2 481 | 3 601 | 3 800 | 5 393 | 2 827 | 3 354 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 004 | 705 | 254 | 4 088 | 4 201 | 4 800 | 3 481 | 3 327 | – | – |
| Eget kapital | 1 304 | 805 | 354 | 4 188 | 4 301 | 4 900 | 3 581 | 3 427 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 190 | 490 | 720 | 530 | 530 | 0 | 150 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 24 | 25 | 2 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 46 | 145 | 71 | 8 | 49 | 240 | 113 | 37 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 308 | 331 | 287 | 1 494 | 1 279 | 997 | 6 268 | 5 859 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 413 | 1 326 | 1 131 | 6 402 | 6 110 | 6 427 | 9 849 | 9 436 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 200 | 200 | 0 | – | 1 000 | 750 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,3 % | 72,1 % | 65,7 % | 74,4 % | 77,3 % | 82,8 % | 36,4 % | 37,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 359 % | 335 % | 325 % | 274 % | 297 % | 408 % | 120 % | 121 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,1 % | 27,9 % | 32,9 % | 44,2 % | 23 % | −406,2 % | −845,2 % | −28,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18 % | 27,9 % | −132,7 % | 44,2 % | 22,8 % | −406,2 % | −845,6 % | −30,8 % | 16,3 % | −36,6 % |
| Omsättningstillväxt | 30,8 % | 15,1 % | −13,1 % | 12,2 % | 1 103,9 % | 54,6 % | −82,5 % | −44,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,3 % | 80,8 % | −628,4 % | 11,6 % | 9,3 % | −12,1 % | 18,3 % | −0,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 289 tkr | 1 971 tkr | 1 712 tkr | 1 970 tkr | 1 755 tkr | 146 tkr | 94 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 17 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 17 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 17 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 17 tkr |
| Andelar koncernforetag | 201 tkr | 201 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 201 tkr | 2 305 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 625 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 0 | 2 104 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 75 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | 500 tkr | 650 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 500 tkr | 650 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −650 tkr | 2 227 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 650 tkr | −2 227 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 500 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 190 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 1 004 tkr | 705 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 004 tkr | 505 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 79 tkr | 37 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | – | 510 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | – | 0 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | – | 51 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | – | 0,333 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | – | 51 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | – | 0,333 |
| Inventarier verktyg installationer | 29 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 219 tkr | 190 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 190 tkr | 190 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 29 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 491 | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 260 tkr | 154 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 190 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | 32 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
RSA Ductor ABHuvudarbetsställe
Hästholmsvägen 25, 131 71 Nacka
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556674-6292
Registreringsdatum
15 januari 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.