RT Development AB
556797-0230Aktiebolagreg. 2009
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−24 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tottvägen 17, 169 54 Solna
Postadress
c/o Rickard Tauson, Tottvägen 17, 169 54 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom IT och hälsa, samt att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | −15 tkr | 1 298 tkr |
| 2020 | – | −8 tkr | 1 290 tkr |
| 2021 | 709 tkr | 276 tkr | 1 455 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −21 tkr | 1 453 tkr |
| 2023 | 15 tkr | −1 tkr | 1 451 tkr |
| 2024 | 201 tkr | −321 tkr | 1 058 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −24 tkr | 1 051 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 201 | 15 | 0 | 709 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 201 | 15 | 0 | 709 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 329 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 24 | 23 | 17 | 21 | 104 | 8 | 15 |
| Rörelsekostnader | 24 | 23 | 17 | 21 | 433 | 8 | 15 |
| Rörelseresultat | −24 | 178 | −2 | −21 | 276 | −8 | −15 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | −498 | 1 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −321 | −1 | −21 | 276 | −8 | −15 |
| Bokslutsdispositioner | 17 | −45 | 0 | 17 | −67 | 0 | 23 |
| Resultat före skatt | −6 | −365 | −1 | −4 | 208 | −8 | 7 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 28 | 1 | 0 | 43 | 0 | 2 |
| Årets resultat | −6 | −393 | −2 | −2 | 165 | −8 | 6 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 228 | 2 963 | 3 463 | 1 408 | 1 252 | 1 252 | 1 251 |
| Anläggningstillgångar | 3 228 | 2 963 | 3 463 | 1 408 | 1 252 | 1 252 | 1 251 |
| Kundfordringar | 0 | 251 | 19 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 275 | 65 | 35 | 16 | 30 | 30 |
| Kassa och bank | 33 | 151 | 157 | 98 | 405 | 33 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 93 | 426 | 222 | 133 | 421 | 62 | 72 |
| Summa tillgångar | 3 321 | 3 388 | 3 685 | 1 541 | 1 673 | 1 315 | 1 323 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 958 | 1 351 | 1 353 | 1 355 | 1 190 | 1 198 | 1 192 |
| Fritt eget kapital | 951 | 958 | 1 351 | 1 353 | 1 355 | 1 190 | 1 198 |
| Eget kapital | 1 051 | 1 058 | 1 451 | 1 453 | 1 455 | 1 290 | 1 298 |
| Obeskattade reserver | 78 | 95 | 50 | 50 | 67 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 192 | 2 236 | 2 184 | 38 | 151 | 25 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 321 | 3 388 | 3 685 | 1 541 | 1 673 | 1 315 | 1 323 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,5 % | 33,5 % | 40,5 % | 96,9 % | 90,1 % | 98,1 % | 98,1 % |
| Kassalikviditet | 4 % | 19 % | 10 % | 352 % | 279 % | 250 % | 286 % |
| Rörelsemarginal | – | 88,4 % | −13,9 % | – | 38,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −159,7 % | −6,7 % | – | 38,9 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 1 240 % | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,6 % | −37,2 % | −0,1 % | −0,2 % | 11,4 % | −0,6 % | 0,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 910 tkr | 2 910 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 910 tkr | 2 910 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 317 tkr | 52 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 317 tkr | 52 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 265 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 507 tkr | 236 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −393 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −393 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 393 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −393 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 051 tkr | 1 058 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | −393 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 17 tkr | −45 tkr |
| Forslag disposition | 951 tkr | 958 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 951 tkr | 958 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 60 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 186 tkr | 2 230 tkr |
| Periodiseringsfonder | 78 tkr | 95 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −499 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
RT Development ABHuvudarbetsställe
Tottvägen 17, 169 54 Solna
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556797-0230
Registreringsdatum
14 december 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 63.910 – Webbportaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.