RTMO restaurang AB
556847-9728Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 986 tkr
Resultat efter fin. poster
−149 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hammarby Allé 87, 120 63 Stockholm
Postadress
Hammarby Allé 87, 120 63 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 7 607 tkr | 741 tkr | – |
| 2020 | 6 829 tkr | 710 tkr | – |
| 2021 | 7 488 tkr | −362 tkr | −43 tkr |
| 2022 | 6 549 tkr | 267 tkr | 217 tkr |
| 2023 | 4 793 tkr | −74 tkr | 143 tkr |
| 2024 | 4 173 tkr | 38 tkr | 180 tkr |
| 2025 | 2 986 tkr | −149 tkr | 51 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,3 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −28,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 986 | 4 173 | 4 793 | 6 549 | 7 488 | 6 829 | 7 607 |
| Förändring av lager | −25 | −12 | 37 | −39 | 104 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 78 | 32 | 237 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 964 | 4 238 | 4 863 | 6 747 | 7 592 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 133 | 1 463 | 1 682 | 2 495 | 2 870 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 362 | 1 631 | 1 601 | 1 969 | 2 083 | – | – |
| Personalkostnader | 581 | 1 070 | 1 559 | 1 890 | 2 847 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 36 | 92 | 105 | 143 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 113 | 4 201 | 4 934 | 6 459 | 7 943 | – | – |
| Rörelseresultat | −148 | 38 | −71 | 287 | −351 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 4 | 20 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −4 | −20 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −149 | 38 | −74 | 267 | −362 | 710 | 741 |
| Resultat före skatt | −149 | 38 | −74 | 267 | −362 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 7 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −149 | 38 | −74 | 260 | −362 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 99 | 135 | 137 | 189 | 228 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 119 | 119 | 119 | 64 | 64 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 218 | 254 | 256 | 253 | 292 | – | – |
| Varulager | 77 | 101 | 113 | 76 | 115 | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 52 | 26 | 14 | 12 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 174 | 145 | 331 | 141 | – | – |
| Kassa och bank | 26 | 32 | 193 | 118 | 12 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 232 | 307 | 452 | 525 | 268 | – | – |
| Summa tillgångar | 450 | 560 | 707 | 778 | 560 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 150 | 93 | 167 | −93 | 269 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 130 | 93 | 167 | −93 | – | – |
| Eget kapital | 51 | 180 | 143 | 217 | −43 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 | 3 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 253 | 136 | 148 | 392 | 422 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 1 | 3 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 396 | 378 | 565 | 561 | 603 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 450 | 560 | 707 | 778 | 560 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 11 | 5 | 6 | 7 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,3 % | 32,2 % | 20,2 % | 27,9 % | −7,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 39 % | 54 % | 60 % | 80 % | 25 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5 % | 0,9 % | −1,5 % | 4,4 % | −4,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −5 % | 0,9 % | −1,6 % | 4,1 % | −4,8 % | 10,4 % | 9,7 % |
| Omsättningstillväxt | −28,4 % | −13 % | −26,8 % | −12,5 % | 9,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −294,7 % | 20,9 % | −52,1 % | 119,9 % | 837,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 332 tkr | 379 tkr | 959 tkr | 1 091 tkr | 1 070 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 119 tkr | 119 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 119 tkr | 119 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −149 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −149 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −38 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 38 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 20 tkr | – |
| Forslag disposition | 719 | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 719 | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 58 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 825 tkr | 825 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 825 tkr | 825 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 99 tkr | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 755 tkr | 1 755 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 656 tkr | 1 620 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 36 tkr | 36 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 77 tkr | 101 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 115 tkr | 63 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 96 tkr | 113 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 47 tkr | 128 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
RTMO restaurang ABHuvudarbetsställe
Hammarby Allé 87, 120 63 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556847-9728
Registreringsdatum
30 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.