Rubicourt AB
559172-2805Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
59 tkr
Resultat efter fin. poster
71 688 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Eriksbergsgatan 8 A Vån 2, 114 30 Stockholm
Postadress
Eriksbergsgatan 8 A Vån 2, 114 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva konsultverksamhet inom finans, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 434 tkr | 2 830 tkr | 1 668 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 1 861 tkr | 3 341 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 945 tkr | 5 096 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 2 422 tkr | 7 330 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 960 tkr | 7 739 tkr |
| 2024 | 60 tkr | 2 271 tkr | 10 222 tkr |
| 2025 | 59 tkr | 71 688 tkr | 81 531 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 121 505,1 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt −1,7 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 59 | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 434 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 51 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 59 | 60 | 51 | 0 | 0 | 0 | 3 434 |
| Övriga externa kostnader | 591 | 130 | 363 | 101 | 58 | 147 | 204 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 400 |
| Av- och nedskrivningar | 73 | 73 | 67 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 664 | 203 | 430 | 101 | 58 | 147 | 603 |
| Rörelseresultat | −605 | −143 | −379 | −101 | −58 | −147 | 2 831 |
| Ränteintäkter och liknande | 50 | 51 | 16 | 221 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 20 | 16 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 72 288 | 2 406 | 1 339 | 2 523 | 1 990 | 1 997 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 71 688 | 2 271 | 960 | 2 422 | 1 945 | 1 861 | 2 830 |
| Bokslutsdispositioner | 145 | 585 | – | – | – | 0 | −730 |
| Resultat före skatt | 71 827 | 2 848 | 960 | 2 422 | 1 932 | 1 850 | 2 100 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 20 | – | – | – | 0 | 483 |
| Årets resultat | 71 827 | 2 828 | 960 | 2 422 | 1 932 | 1 850 | 1 618 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 152 | 225 | 298 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 265 | 6 131 | 6 248 | 6 098 | 3 439 | 3 880 | 1 635 |
| Anläggningstillgångar | 17 417 | 6 356 | 6 546 | 6 098 | 3 439 | 3 880 | 1 635 |
| Kundfordringar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 1 423 |
| Kortfristiga fordringar | 108 | 68 | 86 | 82 | 286 | 190 | 1 423 |
| Kortfristiga placeringar | 59 395 | 2 556 | 425 | 828 | 1 870 | 112 | 0 |
| Kassa och bank | 4 833 | 1 678 | 1 663 | 1 066 | 237 | 353 | 1 056 |
| Omsättningstillgångar | 64 336 | 4 301 | 2 174 | 1 976 | 2 393 | 655 | 2 479 |
| Summa tillgångar | 81 753 | 10 657 | 8 721 | 8 074 | 5 831 | 4 535 | 4 114 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 9 654 | 7 344 | 6 729 | 4 858 | 3 114 | 1 441 | 0 |
| Fritt eget kapital | 81 481 | 10 172 | 7 689 | 7 280 | 5 046 | 3 291 | 1 618 |
| Eget kapital | 81 531 | 10 222 | 7 739 | 7 330 | 5 096 | 3 341 | 1 668 |
| Obeskattade reserver | 0 | 145 | 730 | 730 | 730 | 730 | 730 |
| Långfristiga skulder | 189 | 213 | 237 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 32 | 32 | 12 | 12 | 11 | 463 | 463 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 77 | 14 | 14 | 6 | 464 | 1 716 |
| Summa eget kapital och skulder | 81 753 | 10 657 | 8 721 | 8 074 | 5 831 | 4 535 | 4 114 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 210 | – | – | – | 177 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 97 % | 95,4 % | 98 % | 97,3 % | 86,5 % | 54,6 % |
| Kassalikviditet | 198 108 % | 5 615 % | 15 187 % | 13 802 % | 43 496 % | 141 % | 144 % |
| Rörelsemarginal | −1 026 % | −238,1 % | – | – | – | – | 82,4 % |
| Vinstmarginal | 121 505,1 % | 3 785 % | – | – | – | – | 82,4 % |
| Omsättningstillväxt | −1,7 % | 17,7 % | – | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 88,1 % | 27,7 % | 12,4 % | 33 % | 37,9 % | 55,4 % | 97 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 400 tkr | 1 419 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 400 tkr | 1 419 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 8 136 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 953 tkr | 542 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 953 tkr | 542 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 393 tkr | 18 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 2 805 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 71 827 tkr | 2 828 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 71 827 tkr | 2 828 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 828 tkr | −960 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 828 tkr | 960 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 518 tkr | 345 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 81 531 tkr | 10 222 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 71 827 tkr | 2 828 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 518 tkr | 345 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 145 tkr | 585 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 4 656 tkr | 4 050 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 606 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 4 656 tkr | 4 050 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 120 tkr | 120 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 100 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 120 tkr | 120 tkr |
| Forslag disposition | 81 481 tkr | 10 172 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 81 481 tkr | 9 962 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 152 tkr | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 365 tkr | 365 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 213 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 73 tkr | 73 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 58 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 59 395 tkr | 2 556 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 44 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 189 tkr | 213 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 145 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 4 677 tkr | 1 956 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 67 571 tkr | 419 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Rubicourt ABHuvudarbetsställe
Eriksbergsgatan 8 A Vån 2, 114 30 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559172-2805
Registreringsdatum
20 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.