Rudsbol Konsult AB
556850-2032Aktiebolagreg. 2011
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
307 tkr
Resultat efter fin. poster
230 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krakas Väg 44, 723 55 Västerås
Postadress
c/o Larsson Tomas, Krakas Väg 44, 723 55 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultuppdrag inom dryckes- och energi- sektorn, förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | 333 tkr |
| 2020 | 96 tkr | 50 tkr | 373 tkr |
| 2021 | 144 tkr | 70 tkr | 429 tkr |
| 2022 | 252 tkr | 50 tkr | 468 tkr |
| 2023 | 2 567 tkr | 1 111 tkr | 1 131 tkr |
| 2024 | 209 tkr | 5 tkr | 1 253 tkr |
| 2025 | 307 tkr | 230 tkr | 1 435 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 75 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 46,8 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 307 | 209 | 2 567 | 252 | 144 | 96 | 0 |
| Rörelseintäkter | 307 | 209 | 2 567 | 252 | 144 | 96 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 58 | 42 | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 8 | 1 096 | 14 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 115 | 194 | 302 | 149 | 74 | 48 | 3 |
| Personalkostnader | 0 | 6 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 115 | 208 | 1 456 | 205 | 74 | 48 | 3 |
| Rörelseresultat | 192 | 1 | 1 111 | 47 | 70 | 48 | −2 |
| Ränteintäkter och liknande | 39 | 3 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 38 | 3 | 0 | 3 | −0 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 230 | 5 | 1 111 | 50 | 70 | 50 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 150 | −277 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 230 | 155 | 834 | 50 | 70 | 50 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 49 | 33 | 172 | 10 | 14 | 10 | 0 |
| Årets resultat | 182 | 122 | 663 | 40 | 56 | 40 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 799 | 799 | 710 | 710 | 710 | 710 | 710 |
| Anläggningstillgångar | 799 | 799 | 710 | 710 | 710 | 710 | 710 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 91 | 220 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 311 | 416 | 208 | 249 | 31 | 40 | 40 |
| Kassa och bank | 961 | 1 100 | 1 092 | 753 | 406 | 249 | 136 |
| Omsättningstillgångar | 1 272 | 1 516 | 1 299 | 1 002 | 437 | 289 | 176 |
| Summa tillgångar | 2 071 | 2 315 | 2 009 | 1 712 | 1 146 | 999 | 886 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 203 | 1 081 | 418 | 379 | 323 | 283 | 284 |
| Fritt eget kapital | 1 385 | 1 203 | 1 081 | 418 | 379 | 323 | 283 |
| Eget kapital | 1 435 | 1 253 | 1 131 | 468 | 429 | 373 | 333 |
| Obeskattade reserver | 127 | 127 | 277 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 418 | 721 | 417 | 545 | 676 | 597 | 548 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 3 | 60 | – | – | – |
| Skatteskulder | 81 | 204 | 172 | 10 | 14 | 10 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 91 | 214 | 185 | 699 | 42 | 29 | 5 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 071 | 2 315 | 2 009 | 1 712 | 1 146 | 999 | 886 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,2 % | 58,5 % | 67,2 % | 27,4 % | 37,4 % | 37,3 % | 37,6 % |
| Kassalikviditet | 1 391 % | 707 % | 704 % | 143 % | 1 050 % | 982 % | 3 523 % |
| Rörelsemarginal | 62,6 % | 0,5 % | 43,3 % | 18,7 % | 48,9 % | 49,8 % | – |
| Vinstmarginal | 75 % | 2,2 % | 43,3 % | 19,8 % | 48,8 % | 51,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 46,8 % | −91,9 % | 917,6 % | 75,2 % | 50 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 9,7 % | 58,6 % | 8,5 % | 13 % | 10,7 % | −0,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 799 tkr | 799 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 799 tkr | 799 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 89 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 182 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 182 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −122 tkr | −663 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 122 tkr | 663 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 150 tkr |
| Forslag disposition | 1 385 tkr | 1 203 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 385 tkr | 1 203 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 418 tkr | 721 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 311 tkr | 416 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 300 | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 418 tkr | 721 tkr |
| Periodiseringsfonder | 127 tkr | 127 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Rudsbol Konsult ABHuvudarbetsställe
Krakas Väg 44, 723 55 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556850-2032
Registreringsdatum
19 april 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.