RUFF Indoor Golf Gävle AB
559272-4735Aktiebolagreg. 2020
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
3 887 tkr
Resultat efter fin. poster
−331 tkr
Soliditet
27 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 9, 806 45 Gävle
Postadress
Storgatan 9, 806 45 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva en sport- och idrottsanläggning med inriktning på golf och golfsimulatorer samt bedriva restaurangverksamhet och med dessa aktiviteter förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3 276 tkr | −329 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 2 497 tkr | −899 tkr | 23 tkr |
| 2023 | 3 217 tkr | −685 tkr | 493 tkr |
| 2024 | 3 887 tkr | −331 tkr | 493 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,7 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal −8,5 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt 20,8 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 887 | 3 217 | 2 497 | 3 276 |
| Övriga rörelseintäkter | 31 | 41 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 918 | 3 258 | 2 497 | 3 276 |
| Råvaror och förnödenheter | 565 | 451 | 479 | 902 |
| Handelsvaror | 307 | 111 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 188 | 2 193 | 1 760 | 1 709 |
| Personalkostnader | 993 | 999 | 957 | 906 |
| Av- och nedskrivningar | 185 | 166 | 169 | 88 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 239 | 3 920 | 3 365 | 3 605 |
| Rörelseresultat | −321 | −662 | −868 | −328 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −30 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 16 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 26 | 23 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −10 | −23 | −31 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −331 | −685 | −899 | −329 |
| Bokslutsdispositioner | 331 | 605 | 910 | 362 |
| Resultat före skatt | 0 | −80 | 11 | 33 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 13 | 33 |
| Årets resultat | 0 | −80 | −2 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 296 | 482 | 564 | 491 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 296 | 482 | 564 | 491 |
| Varulager | 93 | 75 | 26 | 20 |
| Kundfordringar | 136 | 190 | 66 | 105 |
| Kortfristiga fordringar | 1 051 | 812 | 424 | 598 |
| Kassa och bank | 404 | 226 | 15 | 132 |
| Omsättningstillgångar | 1 548 | 1 113 | 465 | 750 |
| Summa tillgångar | 1 844 | 1 594 | 1 029 | 1 242 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 468 | 548 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 468 | 468 | −2 | 0 |
| Eget kapital | 493 | 493 | 23 | 25 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 850 |
| Leverantörsskulder | 380 | 551 | 407 | 211 |
| Skatteskulder | – | −19 | 47 | 33 |
| Kortfristiga skulder | 1 351 | 1 102 | 1 006 | 367 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 844 | 1 594 | 1 029 | 1 242 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 6 | 5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 450 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,7 % | 30,9 % | 2,2 % | 2 % |
| Kassalikviditet | 108 % | 94 % | 44 % | 199 % |
| Rörelsemarginal | −8,3 % | −20,6 % | −34,8 % | −10 % |
| Vinstmarginal | −8,5 % | −21,3 % | −36 % | −10 % |
| Omsättningstillväxt | 20,8 % | 28,8 % | −23,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | −16,2 % | −8,7 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 1 944 tkr | 1 609 tkr | 416 tkr | 655 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 0 | −80 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 331 tkr | 605 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | −80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 80 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −80 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 550 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 493 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 122 tkr | 165 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 202 tkr | 202 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 80 tkr | 36 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | – | 84 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 25 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 336 tkr | 123 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 19 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition | 468 tkr | 468 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 468 tkr | 18 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | 450 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 537 tkr | 416 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 175 tkr | 316 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 703 tkr | 703 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 528 tkr | 387 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 142 tkr | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 93 tkr | 75 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 tkr | 83 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 45 tkr | 53 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 24 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 429 tkr | 83 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 478 tkr | 406 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 22 sep. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
RUFF Indoor Golf Gävle ABHuvudarbetsställe
Storgatan 9, 806 45 Gävle
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559272-4735
Registreringsdatum
22 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.119 – Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.