Ruhayel Medicinkonsult AB
556844-9358Aktiebolagreg. 2011
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
144 tkr
Resultat efter fin. poster
99 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ribevägen 22 B, 217 46 Malmö
Postadress
c/o Yasir Ruhayel, Ribevägen 22 B, 217 46 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva sjukvårdsarbete, medicinsk och vetenskaplig konsult- och utbildningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr |
| 2020 | 168 tkr | 159 tkr | 125 tkr |
| 2021 | 424 tkr | 379 tkr | 351 tkr |
| 2022 | 281 tkr | 273 tkr | 513 tkr |
| 2023 | 358 tkr | 154 tkr | 526 tkr |
| 2024 | 349 tkr | 385 tkr | 771 tkr |
| 2025 | 144 tkr | 99 tkr | 846 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 68,8 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −58,7 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 144 | 349 | 358 | 281 | 424 | 168 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 144 | 349 | 358 | 281 | 424 | 168 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 31 | 15 | 17 | 8 | 46 | 9 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 31 | 15 | 17 | 8 | 46 | 9 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 113 | 334 | 341 | 273 | 379 | 159 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 4 | 5 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −14 | 51 | −187 | −0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 99 | 385 | 154 | 273 | 379 | 159 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −86 | −87 | −68 | −95 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 99 | 299 | 67 | 205 | 284 | 159 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 25 | 53 | 54 | 42 | 59 | 34 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 74 | 245 | 13 | 162 | 226 | 125 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 136 | 600 | 343 | 535 | 535 | 110 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 136 | 600 | 343 | 535 | 535 | 110 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 10 | 10 | 43 | 8 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 37 | 582 | 510 | 209 | 40 | 66 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 75 | 592 | 521 | 252 | 48 | 66 | 0 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 211 | 1 192 | 863 | 787 | 583 | 176 | 0 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 671 | 426 | 413 | 251 | 25 | −100 | −100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 746 | 671 | 426 | 413 | 251 | 25 | −100 | – | – |
| Eget kapital | 846 | 771 | 526 | 513 | 351 | 125 | 0 | – | – |
| Obeskattade reserver | 336 | 336 | 250 | 163 | 95 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 42 | 43 | 11 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 29 | 84 | 87 | 111 | 138 | 51 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 211 | 1 192 | 863 | 787 | 583 | 176 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,9 % | 87,2 % | 84 % | 81,7 % | 73,1 % | 71 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 261 % | 706 % | 598 % | 228 % | 35 % | 130 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 78,5 % | 95,7 % | 95,2 % | 97,2 % | 89,3 % | 94,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 68,8 % | 110,3 % | 43 % | 97,2 % | 89,4 % | 94,6 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −58,7 % | −2,5 % | 27,4 % | −33,7 % | 152,4 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,8 % | 31,8 % | 2,4 % | 31,7 % | 64,3 % | 99,8 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 136 tkr | 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 150 tkr | 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 535 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 550 tkr | 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 14 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 192 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 14 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 74 tkr | 245 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 74 tkr | 245 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −245 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 245 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 846 tkr | 771 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 74 tkr | 245 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −86 tkr |
| Forslag disposition | 746 tkr | 671 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 746 tkr | 671 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −192 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 84 tkr |
| Periodiseringsfonder | 336 tkr | 336 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −14 tkr | −145 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Ruhayel Medicinkonsult ABHuvudarbetsställe
Ribevägen 22 B, 217 46 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556844-9358
Registreringsdatum
8 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.