Rummet i Sundsvall AB
556986-1148Aktiebolagreg. 2014
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 794 tkr
Resultat efter fin. poster
506 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
3
Rummet.se - Design, möbler, inredning och belysning på nätet - Bra priser!
Rummet.se - Design, möbler, inredning och belysning på nätet - Bra priser! Se vårt urval av designprodukter. Här finns alltid bra erbjudanden till hemmet.
rummet.se
Adresser
Besöksadress
Köpmangatan 7, 852 31 Sundsvall
Postadress
Köpmangatan 7, 852 31 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva detaljhandel inom järn, möbler, interiör- artiklar, hushållsmaskiner, köksredskap och VVS, konsultationer inom ljusdesign, teknisk konsultation inom data, café med catering och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 13 851 tkr | 362 tkr | – |
| 2017 | 13 728 tkr | −642 tkr | – |
| 2018 | 12 825 tkr | 278 tkr | 455 tkr |
| 2019 | 11 535 tkr | −413 tkr | 158 tkr |
| 2020 | 11 864 tkr | 775 tkr | 766 tkr |
| 2021 | 13 070 tkr | 166 tkr | 992 tkr |
| 2022 | 12 655 tkr | 405 tkr | 989 tkr |
| 2023 | 11 329 tkr | 460 tkr | 1 354 tkr |
| 2024 | 11 502 tkr | −106 tkr | 1 378 tkr |
| 2025 | 11 794 tkr | 506 tkr | 1 651 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,7 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 4,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 2,5 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 794 | 11 502 | 11 329 | 12 655 | 13 070 | 11 864 | 11 535 | 12 825 | 13 728 | 13 851 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 7 | 16 | 182 | 131 | 120 | 13 | 324 | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 826 | 11 509 | 11 345 | 12 837 | 13 201 | 11 984 | 11 548 | 13 149 | – | – |
| Handelsvaror | 7 410 | 7 913 | 7 019 | 8 325 | 8 993 | 7 580 | 7 834 | 8 376 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 829 | 1 610 | 1 714 | 1 812 | 1 809 | 1 681 | 1 858 | 1 912 | – | – |
| Personalkostnader | 1 982 | 1 930 | 1 971 | 2 203 | 2 154 | 1 832 | 2 152 | 2 412 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 | – | 0 | 11 | 16 | 44 | 43 | 113 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 222 | 11 454 | 10 704 | 12 351 | 12 972 | 11 138 | 11 887 | 12 813 | – | – |
| Rörelseresultat | 604 | 55 | 641 | 486 | 229 | 847 | −339 | 336 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 99 | 161 | 181 | 81 | 64 | 72 | 73 | 58 | – | – |
| Finansiella poster | −99 | −161 | −181 | −81 | −64 | −72 | −73 | −58 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 506 | −106 | 460 | 405 | 166 | 775 | −413 | 278 | −642 | 362 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | 130 | −260 | −400 | 125 | −100 | 115 | 40 | – | – |
| Resultat före skatt | 356 | 24 | 200 | 5 | 291 | 675 | −298 | 318 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 83 | 0 | 50 | 9 | 65 | 67 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 273 | 24 | 150 | −3 | 226 | 608 | −298 | 318 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 64 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 0 | 0 | 0 | 28 | 44 | 34 | 45 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 | 0 | 0 | 0 | 28 | 44 | 65 | 109 | – | – |
| Varulager | 4 810 | 4 266 | 4 874 | 4 952 | 4 945 | 4 428 | 3 866 | 3 841 | – | – |
| Kundfordringar | 276 | 308 | 155 | 349 | 619 | 736 | 463 | 618 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 458 | 601 | 504 | 604 | 1 094 | 855 | 588 | 1 165 | – | – |
| Kassa och bank | 45 | 200 | 47 | 59 | 22 | 47 | 44 | 56 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 312 | 5 066 | 5 426 | 5 615 | 6 060 | 5 329 | 4 498 | 5 061 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 327 | 5 066 | 5 426 | 5 615 | 6 088 | 5 373 | 4 564 | 5 170 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 328 | 1 304 | 1 154 | 942 | 716 | 108 | 405 | 88 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 601 | 1 328 | 1 304 | 939 | 942 | 716 | 108 | 405 | – | – |
| Eget kapital | 1 651 | 1 378 | 1 354 | 989 | 992 | 766 | 158 | 455 | – | – |
| Obeskattade reserver | 250 | 150 | 280 | 200 | 200 | 100 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 152 | 1 299 | 1 605 | 2 211 | 1 603 | 1 785 | 2 036 | 2 389 | – | – |
| Leverantörsskulder | 934 | 922 | 666 | 848 | 1 377 | 1 094 | 1 427 | 1 322 | – | – |
| Skatteskulder | 13 | – | 0 | 3 | 122 | 62 | 11 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 274 | 2 239 | 2 187 | 2 216 | 3 293 | 2 723 | 2 370 | 2 325 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 327 | 5 066 | 5 426 | 5 615 | 6 088 | 5 373 | 4 564 | 5 170 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | 6 | 8 | 7 | 8 | 9 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,7 % | 29,5 % | 29 % | 20,4 % | 18,9 % | 15,7 % | 3,5 % | 8,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 22 % | 36 % | 25 % | 30 % | 34 % | 33 % | 27 % | 52 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 0,5 % | 5,7 % | 3,8 % | 1,8 % | 7,1 % | −2,9 % | 2,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,3 % | −0,9 % | 4,1 % | 3,2 % | 1,3 % | 6,5 % | −3,6 % | 2,2 % | −4,7 % | 2,6 % |
| Omsättningstillväxt | 2,5 % | 1,5 % | −10,5 % | −3,2 % | 10,2 % | 2,9 % | −10,1 % | −6,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 % | 1,8 % | 11,1 % | −0,3 % | 22,8 % | 79,4 % | −188,4 % | 69,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 931 tkr | 3 834 tkr | 2 832 tkr | 2 109 tkr | 1 634 tkr | 1 695 tkr | 1 442 tkr | 1 425 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 273 tkr | 24 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 37 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 273 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | 160 |
| Forandring eget kapital totalt | 1 651 tkr | 1 378 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 273 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fusionsdifferens | – | 160 |
| Forandring periodiseringsfond | −100 tkr | 130 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 34 tkr | 52 tkr |
| Forskott fran kunder | 426 tkr | 445 tkr |
| Forskott till leverantorer | 0 | 12 tkr |
| Forslag disposition | 1 601 tkr | 1 328 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 601 tkr | 1 328 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 119 tkr | 165 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 71 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 57 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 15 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 504 | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 160 tkr | 160 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 160 tkr | 160 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 4 810 tkr | 4 254 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 50 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 379 tkr | 563 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 76 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 461 tkr | 508 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 184 tkr | 184 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 115 tkr | 1 299 tkr |
| Periodiseringsfonder | 250 tkr | 150 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 158 tkr | 53 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 3 640 tkr | 3 640 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 98 tkr | 127 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Rummet i Sundsvall ABHuvudarbetsställe
Köpmangatan 7, 852 31 Sundsvall
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556986-1148
Registreringsdatum
13 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.552 – Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.