Ruter Dam Chefsutveckling AB
559127-9772Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 040 tkr
Resultat efter fin. poster
4 622 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
A House Östermalmsgatan 26 A, 114 26 Stockholm
Postadress
A House Östermalmsgatan 26 A, 114 26 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med ledarskaps- och chefsutbildningar, mentorskap, mentorverksamhet samt utgivande av publikationer inom dessa områden och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 8 881 tkr | 1 967 tkr | – |
| 2021 | 8 409 tkr | 2 752 tkr | – |
| 2022 | 9 648 tkr | 2 067 tkr | 6 167 tkr |
| 2023 | 15 140 tkr | 4 863 tkr | 11 786 tkr |
| 2024 | 15 612 tkr | 5 288 tkr | 15 129 tkr |
| 2025 | 16 040 tkr | 4 622 tkr | 18 293 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,2 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 28,8 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 2,7 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 040 | 15 612 | 15 140 | 9 648 | 8 409 | 8 881 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 040 | 15 622 | 15 140 | 9 648 | – | – |
| Handelsvaror | 3 754 | 3 600 | 3 331 | 2 216 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 380 | 1 127 | 1 754 | 742 | – | – |
| Personalkostnader | 6 521 | 6 190 | 5 528 | 4 624 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 655 | 10 917 | 10 614 | 7 589 | – | – |
| Rörelseresultat | 4 385 | 4 705 | 4 525 | 2 059 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 249 | 601 | 340 | 10 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 18 | 2 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 238 | 583 | 338 | 7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 622 | 5 288 | 4 863 | 2 067 | 2 752 | 1 967 |
| Bokslutsdispositioner | −578 | −1 004 | −1 257 | −535 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 044 | 4 284 | 3 606 | 1 532 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 881 | 941 | 777 | 331 | – | – |
| Årets resultat | 3 163 | 3 344 | 2 828 | 1 200 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 50 | – | – |
| Kundfordringar | 2 781 | 3 640 | 2 131 | 1 667 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 026 | 3 832 | 2 348 | 2 299 | – | – |
| Kassa och bank | 40 604 | 35 228 | 30 779 | 19 565 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 43 630 | 39 060 | 33 128 | 21 864 | – | – |
| Summa tillgångar | 43 630 | 39 060 | 33 128 | 21 914 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 15 079 | 11 736 | 8 907 | 4 917 | – | – |
| Fritt eget kapital | 18 243 | 15 079 | 11 736 | 6 117 | – | – |
| Eget kapital | 18 293 | 15 129 | 11 786 | 6 167 | – | – |
| Obeskattade reserver | 6 714 | 6 136 | 5 132 | 2 691 | – | – |
| Leverantörsskulder | 511 | 334 | 496 | 141 | – | – |
| Skatteskulder | 760 | 1 006 | 927 | 465 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 623 | 17 794 | 16 210 | 13 056 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 43 630 | 39 060 | 33 128 | 21 914 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,2 % | 51,2 % | 47,9 % | 37,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 234 % | 220 % | 204 % | 167 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,3 % | 30,1 % | 29,9 % | 21,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,8 % | 33,9 % | 32,1 % | 21,4 % | 32,7 % | 22,2 % |
| Omsättningstillväxt | 2,7 % | 3,1 % | 56,9 % | 14,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,3 % | 22,1 % | 24 % | 19,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 010 tkr | 3 903 tkr | 3 785 tkr | 2 412 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 3 163 tkr | 3 344 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 13 645 tkr | 12 938 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 163 tkr | 3 344 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 344 tkr | −2 828 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 344 tkr | 2 828 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 18 293 tkr | 15 129 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 163 tkr | 3 344 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −578 tkr | −1 004 tkr |
| Forslag disposition | 18 243 tkr | 15 079 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 18 243 tkr | 15 079 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 244 tkr | 192 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Odefinierat begrepp monetart | 13 645 tkr | 12 938 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 292 | 33 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 687 tkr | 2 550 tkr |
| Periodiseringsfonder | 6 714 tkr | 6 136 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 020 tkr | 966 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Ruter Dam Chefsutveckling ABHuvudarbetsställe
A House Östermalmsgatan 26 A, 114 26 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559127-9772
Registreringsdatum
4 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.