swereg

RV snickeri & kök AB

556520-1935Aktiebolagreg. 1995

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hässelby, Södermanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

908 tkr

−2 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

12 tkr

−59 % mot föregående år

Soliditet

51 %

+1,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Oxelbärsgränd 25, 165 72 Hässelby

Postadress

Oxelbärsgränd 25, 165 72 Hässelby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva inredningssnickeriverksamheter.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 164 tkr208 tkr260 tkr
20211 002 tkr76 tkr219 tkr
20221 152 tkr149 tkr261 tkr
2023993 tkr12 tkr200 tkr
2024924 tkr29 tkr173 tkr
2025908 tkr12 tkr160 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 50,7 % – branschmedian 51,1 %

Vinstmarginal 1,3 % – branschmedian 3,6 %

Omsättningstillväxt −1,7 % – branschmedian 2,1 %

Median för 825 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning9089249931 1521 0021 164
Övriga rörelseintäkter123––––
Rörelseintäkter9219279931 1521 0021 164
Råvaror och förnödenheter391339392396404402
Övriga externa kostnader166172166142124100
Personalkostnader345387423464398454
Av- och nedskrivningar7–––––
Rörelsekostnader9098989811 002926956
Rörelseresultat12291214976208
Ränteintäkter och liknande0100––
Räntekostnader och liknande000000
Finansiella poster010−00−0
Resultat efter finansiella poster12291214976208
Bokslutsdispositioner10–––0−50
Resultat före skatt22291214976158
Skatt på årets resultat563321734
Årets resultat1723911759124

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar53–––––
Anläggningstillgångar53–––––
Kundfordringar781483195530
Kortfristiga fordringar11253831955915
Kassa och bank214377370367426565
Omsättningstillgångar325431453561485581
Summa tillgångar378431453561485581
Aktiekapital100100100100100100
Bundet eget kapital103103103103103103
Balanserat resultat404788415733
Fritt eget kapital587097158116157
Eget kapital160173200261219260
Obeskattade reserver405050505050
Leverantörsskulder122743441938
Skatteskulder09−32−208
Kortfristiga skulder178208203251216271
Summa eget kapital och skulder378431453561485581

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)3030507075–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet50,7 %49,3 %52,8 %53,5 %53,3 %51,5 %
Kassalikviditet183 %207 %223 %224 %224 %214 %
Rörelsemarginal1,3 %3,1 %1,2 %13 %7,6 %17,9 %
Vinstmarginal1,3 %3,2 %1,2 %13 %7,6 %17,9 %
Omsättningstillväxt−1,7 %−6,9 %−13,8 %14,9 %−13,9 %–
Avkastning på eget kapital10,8 %13,4 %4,5 %44,9 %27 %47,9 %
Omsättning per anställd908 tkr924 tkr993 tkr1 152 tkr1 002 tkr1 164 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital17 tkr23 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat17 tkr23 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−23 tkr−9 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning23 tkr9 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning30 tkr50 tkr
Forandring periodiseringsfond10 tkr–
Forslag disposition58 tkr70 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning28 tkr40 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning30 tkr30 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter4 tkr2 tkr
Inventarier verktyg installationer53 tkr–
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden60 tkr–
Inventarier verktyg installationer avskrivningar7 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop60 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar7 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga30 tkr37 tkr
Ovriga kortfristiga skulder166 tkr172 tkr
Periodiseringsfonder40 tkr50 tkr
Reservfond3 tkr3 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • RV snickeri & kök ABHuvudarbetsställe

    Oxelbärsgränd 25, 165 72 Hässelby

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556520-1935

Registreringsdatum

17 juli 1995

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Flen, Södermanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 31.003 – Tillverkning av köksmöbler
  • SNI 31.004 – Tillverkning av köksinredningar
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
  • SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler