Rydbergs El och konsult AB
556986-7491Aktiebolagreg. 2014
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 132 tkr
Resultat efter fin. poster
−209 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Saltsjönäsvägen 21, 421 66 Västra Frölunda
Postadress
c/o Mikael Rydberg, Södra Saltsjönäsvägen 21, 421 66 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsult- och projektverksamhet, rådgivning, besiktning och kontroll inom elkonstruktion, elinstallationer samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 733 tkr | 154 tkr | – |
| 2018 | 1 684 tkr | 175 tkr | – |
| 2019 | 4 746 tkr | 798 tkr | 774 tkr |
| 2020 | 6 436 tkr | 1 446 tkr | 1 232 tkr |
| 2021 | 9 475 tkr | 1 367 tkr | 1 577 tkr |
| 2022 | 18 565 tkr | 2 398 tkr | 2 313 tkr |
| 2023 | 4 414 tkr | −1 504 tkr | 1 524 tkr |
| 2024 | 2 278 tkr | −274 tkr | 1 251 tkr |
| 2025 | 2 132 tkr | −209 tkr | 1 042 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,5 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −9,8 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −6,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 132 | 2 278 | 4 414 | 18 565 | 9 475 | 6 436 | 4 746 | 1 684 | 1 733 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 15 | 14 | 45 | 135 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 133 | 2 278 | 4 428 | 18 578 | 9 520 | 6 571 | 4 746 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 306 | 1 075 | 3 040 | 12 601 | 5 411 | 2 796 | 2 794 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 129 | 285 | 523 | 502 | 393 | 356 | 311 | – | – |
| Personalkostnader | 882 | 1 125 | 2 396 | 3 076 | 2 346 | 1 971 | 824 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 34 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 18 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 347 | 2 518 | 5 958 | 16 179 | 8 150 | 5 123 | 3 947 | – | – |
| Rörelseresultat | −214 | −239 | −1 530 | 2 399 | 1 370 | 1 448 | 799 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | −29 | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 6 | 1 | 1 | 3 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 5 | −34 | 26 | −1 | −3 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −209 | −274 | −1 504 | 2 398 | 1 367 | 1 446 | 798 | 175 | 154 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 1 315 | −585 | −285 | −350 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −209 | −274 | −189 | 1 813 | 1 082 | 1 096 | 798 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 377 | 236 | 239 | 179 | – | – |
| Årets resultat | −209 | −274 | −189 | 1 436 | 845 | 858 | 619 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 146 | 68 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 600 | 600 | 827 | 816 | 416 | 126 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 746 | 668 | 827 | 816 | 416 | 126 | 0 | – | – |
| Varulager | 198 | 210 | 245 | 55 | 35 | 20 | 7 | – | – |
| Kundfordringar | 134 | 113 | 39 | 1 887 | 1 609 | 893 | 559 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 185 | 123 | 49 | 2 276 | 2 350 | 1 299 | 713 | – | – |
| Kassa och bank | 35 | 528 | 878 | 2 269 | 4 074 | 1 271 | 1 322 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 418 | 861 | 1 172 | 4 600 | 6 459 | 2 590 | 2 042 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 164 | 1 528 | 1 999 | 5 416 | 6 875 | 2 716 | 2 042 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 201 | 1 474 | 1 663 | 827 | 682 | 324 | 105 | – | – |
| Fritt eget kapital | 992 | 1 201 | 1 474 | 2 263 | 1 527 | 1 182 | 724 | – | – |
| Eget kapital | 1 042 | 1 251 | 1 524 | 2 313 | 1 577 | 1 232 | 774 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 1 315 | 730 | 445 | 95 | – | – |
| Leverantörsskulder | 60 | 29 | 281 | 723 | 1 565 | 394 | 372 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 123 | 105 | 420 | 391 | 388 | 165 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 122 | 278 | 475 | 1 788 | 4 568 | 1 039 | 1 173 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 164 | 1 528 | 1 999 | 5 416 | 6 875 | 2 716 | 2 042 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 600 | 700 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,5 % | 81,8 % | 76,2 % | 62 % | 31,4 % | 58,4 % | 41,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 180 % | 234 % | 195 % | 254 % | 141 % | 247 % | 174 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −10 % | −10,5 % | −34,7 % | 12,9 % | 14,5 % | 22,5 % | 16,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −9,8 % | −12 % | −34,1 % | 12,9 % | 14,4 % | 22,5 % | 16,8 % | 10,4 % | 8,9 % |
| Omsättningstillväxt | −6,4 % | −48,4 % | −76,2 % | 95,9 % | 47,2 % | 35,6 % | 181,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −20,1 % | −21,9 % | −12,4 % | 62,1 % | 53,6 % | 69,6 % | 80 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 066 tkr | 1 139 tkr | 1 471 tkr | 4 641 tkr | 2 369 tkr | 1 609 tkr | 2 373 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 600 tkr | 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 600 tkr | 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −227 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −209 tkr | −274 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −209 tkr | −274 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 274 tkr | 189 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −274 tkr | −189 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 992 tkr | 1 201 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 992 tkr | 1 201 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 146 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 209 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 64 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 108 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 34 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 198 tkr | 210 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 86 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Rydbergs El och konsult ABHuvudarbetsställe
Södra Saltsjönäsvägen 21, 421 66 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556986-7491
Registreringsdatum
17 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- SNI 43.210 – Elinstallationer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.