Rydet Lantbruk Aktiebolag
556328-6961Aktiebolagreg. 1988
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 661 tkr
Resultat efter fin. poster
101 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Länsmansrydet 1, 441 93 Alingsås
Postadress
Länsmansrydet 1, 441 93 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva växtodling, djurskötsel, byggnadsentreprenad och konsultverksamhet inom jord- och skogsbruk samt inköp, försäljning och förmedling av skogs- råvara och förädlade träprodukter samt byggnadsmaterial och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 279 tkr | 130 tkr | – |
| 2020 | 2 035 tkr | 143 tkr | – |
| 2021 | 1 930 tkr | 345 tkr | 1 018 tkr |
| 2022 | 2 663 tkr | 921 tkr | 1 485 tkr |
| 2023 | 2 827 tkr | 389 tkr | 1 563 tkr |
| 2024 | 1 401 tkr | 103 tkr | 1 698 tkr |
| 2025 | 2 661 tkr | 101 tkr | 1 819 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 3,8 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 89,9 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 661 | 1 401 | 2 827 | 2 663 | 1 930 | 2 035 | 2 279 |
| Förändring av lager | −10 | 0 | 40 | 1 | −3 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 390 | 311 | 276 | 476 | 539 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 041 | 1 713 | 3 143 | 3 140 | 2 466 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 273 | 708 | 616 | 630 | 464 | – | – |
| Handelsvaror | 20 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 415 | 546 | 1 771 | 1 092 | 1 345 | – | – |
| Personalkostnader | 141 | 177 | 198 | 315 | 87 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 179 | 162 | 159 | 169 | 198 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 029 | 1 593 | 2 744 | 2 206 | 2 094 | – | – |
| Rörelseresultat | 12 | 119 | 398 | 934 | 372 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | – | 0 | 8 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 16 | 10 | 14 | 35 | – | – |
| Finansiella poster | 89 | −16 | −10 | −14 | −27 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 101 | 103 | 389 | 921 | 345 | 143 | 130 |
| Bokslutsdispositioner | 53 | 72 | −33 | −76 | −87 | – | – |
| Resultat före skatt | 154 | 175 | 356 | 845 | 258 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 39 | 77 | 178 | 59 | – | – |
| Årets resultat | 121 | 135 | 278 | 667 | 199 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 222 | 1 241 | 1 269 | 1 348 | 2 030 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 596 | 596 | 596 | 596 | 596 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 818 | 1 837 | 1 866 | 1 944 | 2 627 | – | – |
| Varulager | 777 | 919 | 500 | 404 | 403 | – | – |
| Kundfordringar | 1 334 | 1 783 | 2 402 | 977 | 118 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 446 | 2 899 | 3 911 | 2 549 | 1 631 | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 226 | 3 822 | 4 415 | 2 958 | 2 038 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 045 | 5 660 | 6 280 | 4 902 | 4 665 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 587 | 1 451 | 1 173 | 706 | 707 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 707 | 1 587 | 1 451 | 1 373 | 906 | – | – |
| Eget kapital | 1 819 | 1 698 | 1 563 | 1 485 | 1 018 | – | – |
| Obeskattade reserver | 825 | 878 | 950 | 917 | 841 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 983 | 1 578 | 1 379 | 771 | 1 659 | – | – |
| Leverantörsskulder | 282 | 1 255 | 1 988 | 1 140 | 617 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 140 | 137 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 417 | 1 505 | 2 388 | 1 729 | 1 147 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 045 | 5 660 | 6 280 | 4 902 | 4 665 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49 % | 42,3 % | 36,9 % | 45,1 % | 36,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 587 % | 193 % | 164 % | 148 % | 143 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 8,5 % | 14,1 % | 35,1 % | 19,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,8 % | 7,4 % | 13,8 % | 34,6 % | 17,9 % | 7 % | 5,7 % |
| Omsättningstillväxt | 89,9 % | −50,4 % | 6,2 % | 38 % | −5,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 8 % | 17,8 % | 44,9 % | 19,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 661 tkr | 1 401 tkr | 2 827 tkr | 2 663 tkr | 1 930 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (48)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 414 tkr | 467 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag | 93 tkr | 93 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 542 tkr | 542 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 542 tkr | 542 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 503 tkr | 503 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 503 tkr | 503 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 121 tkr | 135 tkr |
| Byggnader mark | 619 tkr | 664 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 256 tkr | 1 256 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 638 tkr | 593 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 33 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 45 tkr | 44 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 250 tkr | 250 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 56 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 121 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −135 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 135 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 819 tkr | 1 698 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 121 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 53 tkr | 72 tkr |
| Forslag disposition | 1 707 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 707 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 85 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 276 tkr | 189 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 739 tkr | 2 579 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 464 tkr | 2 390 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 160 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 73 tkr | 64 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 243 tkr | 352 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 73 tkr | 83 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 327 tkr | 388 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 3 774 tkr | 3 774 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 3 447 tkr | 3 386 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 65 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 61 tkr | 55 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 027 tkr | 1 057 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 64 tkr | 87 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 461 tkr | 484 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 983 tkr | 1 578 tkr |
| Periodiseringsfonder | 411 tkr | 411 tkr |
| Reservfond | 12 tkr | 12 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 100 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | – | 1 750 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 1 750 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Rydet Lantbruk AktiebolagHuvudarbetsställe
Länsmansrydet 1, 441 93 Alingsås
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556328-6961
Registreringsdatum
29 augusti 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
- SNI 02.102 – Skogsskötsel
- SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- SNI 02.109 – Övrig skoglig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.