Rygaard Fastigheter AB
559305-9818Aktiebolagreg. 2021
Söderköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 281 tkr
Resultat efter fin. poster
221 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stegeborg Långkatekesen 1, 614 97 Söderköping
Postadress
Stegeborg Långkatekesen 1, 614 97 Söderköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med hus, fastigheter, mark, tomter, inredningstjänster, konsulttjänster inom hus- och markplanering samt rådgivning inom nyproduktion av småhus och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 427 tkr | 699 tkr | 441 tkr |
| 2022 | 1 457 tkr | 325 tkr | 593 tkr |
| 2023 | 776 tkr | −422 tkr | 462 tkr |
| 2024 | 762 tkr | −92 tkr | 217 tkr |
| 2025 | 1 281 tkr | 221 tkr | 431 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 17,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 68,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 281 | 762 | 776 | 1 457 | 1 427 |
| Rörelseintäkter | 1 281 | 762 | 776 | 1 457 | 1 427 |
| Övriga externa kostnader | 330 | 303 | 432 | 351 | 114 |
| Personalkostnader | 730 | 548 | 765 | 756 | 614 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 0 | 25 | – |
| Rörelsekostnader | 1 060 | 851 | 1 197 | 1 132 | 728 |
| Rörelseresultat | 221 | −89 | −420 | 325 | 699 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −3 | −2 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 221 | −92 | −422 | 325 | 699 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 266 | −91 | −175 |
| Resultat före skatt | 221 | −92 | −156 | 234 | 524 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 0 | 0 | 56 | 108 |
| Årets resultat | 214 | −95 | −156 | 177 | 416 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 0 | – | 0 | 416 |
| Kortfristiga fordringar | 117 | 117 | 126 | 117 | 623 |
| Kassa och bank | 434 | 104 | 487 | 1 074 | 744 |
| Omsättningstillgångar | 551 | 221 | 614 | 1 191 | 1 367 |
| Summa tillgångar | 551 | 221 | 614 | 1 191 | 1 367 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 192 | 287 | 593 | 416 | 0 |
| Fritt eget kapital | 406 | 192 | 437 | 593 | 416 |
| Eget kapital | 431 | 217 | 462 | 593 | 441 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 266 | 175 |
| Leverantörsskulder | 5 | 10 | 25 | 18 | 15 |
| Skatteskulder | 7 | 0 | 53 | 164 | 108 |
| Kortfristiga skulder | 120 | 5 | 152 | 307 | 751 |
| Summa eget kapital och skulder | 551 | 221 | 614 | 1 191 | 1 367 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,2 % | 98 % | 75,3 % | 67,6 % | 42,4 % |
| Kassalikviditet | 460 % | 4 869 % | 405 % | 388 % | 182 % |
| Rörelsemarginal | 17,3 % | −11,7 % | −54,2 % | 22,3 % | 49 % |
| Vinstmarginal | 17,2 % | −12 % | −54,4 % | 22,3 % | 49 % |
| Omsättningstillväxt | 68,2 % | −1,9 % | −46,7 % | 2,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,7 % | −43,9 % | −33,8 % | 29,9 % | 94,3 % |
| Omsättning per anställd | – | 762 tkr | 776 tkr | 1 457 tkr | 1 427 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 214 tkr | −95 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 214 tkr | −95 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 95 tkr | 156 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −95 tkr | −156 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 217 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 214 tkr | −95 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 406 tkr | 192 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 406 tkr | 192 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 117 tkr | 117 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −104 | −130 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 108 tkr | −6 tkr |
| Ovriga skatter | 0 | 4 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 8 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Rygaard Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Stegeborg Långkatekesen 1, 614 97 Söderköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559305-9818
Registreringsdatum
8 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Söderköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.