Ryit AB
559038-4854Aktiebolagreg. 2015
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 181 tkr
Resultat efter fin. poster
973 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brattbacksvägen 4, 754 71 Uppsala
Postadress
c/o Yng, Brattbacksvägen 4, 754 71 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva försäljning av produkter och tjänster inom informationsteknologi,konsulttjänster inom digital marknadsföring, värdepappershandel och därtill förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 190 tkr | 361 tkr | – |
| 2017 | 268 tkr | −74 tkr | – |
| 2018 | 542 tkr | 227 tkr | 281 tkr |
| 2019 | 82 tkr | 8 tkr | 287 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −64 tkr | 224 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −62 tkr | 162 tkr |
| 2022 | 1 672 tkr | 432 tkr | 442 tkr |
| 2023 | 2 066 tkr | 930 tkr | −142 tkr |
| 2024 | 2 129 tkr | 1 033 tkr | 1 152 tkr |
| 2025 | 2 181 tkr | 973 tkr | 818 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,9 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 44,6 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt 2,4 % – branschmedian −1,8 %
Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 181 | 2 129 | 2 066 | 1 672 | 0 | 0 | 82 | 542 | 268 | 1 190 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 184 | 2 129 | 2 066 | 1 672 | 0 | 0 | 82 | 542 | – | – |
| Handelsvaror | 27 | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 309 | 298 | 247 | 417 | 53 | 54 | 65 | 270 | – | – |
| Personalkostnader | 881 | 799 | 880 | 822 | 9 | 9 | 9 | 45 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 225 | 1 106 | 1 135 | 1 239 | 62 | 64 | 74 | 315 | – | – |
| Rörelseresultat | 959 | 1 023 | 931 | 432 | −62 | −64 | 8 | 227 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 20 | 12 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 14 | 10 | −1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 973 | 1 033 | 930 | 432 | −62 | −64 | 8 | 227 | −74 | 361 |
| Bokslutsdispositioner | −251 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 722 | 1 033 | 930 | 432 | −62 | −64 | 8 | 227 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 155 | 218 | 197 | 90 | – | 0 | 2 | 35 | – | – |
| Årets resultat | 566 | 815 | 733 | 342 | −62 | −64 | 7 | 192 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 25 | 33 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 516 | 25 | 33 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 253 | 0 | 176 | 211 | 60 | 60 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 466 | 201 | 171 | 211 | 100 | 150 | 130 | 49 | – | – |
| Kassa och bank | 474 | 1 446 | 1 122 | 696 | 62 | 74 | 206 | 362 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 940 | 1 647 | 1 293 | 907 | 162 | 224 | 335 | 411 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 456 | 1 671 | 1 326 | 907 | 162 | 224 | 335 | 411 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 202 | 286 | −72 | 50 | 174 | 237 | 231 | 38 | – | – |
| Fritt eget kapital | 768 | 1 102 | −192 | 392 | 112 | 174 | 237 | 231 | – | – |
| Eget kapital | 818 | 1 152 | −142 | 442 | 162 | 224 | 287 | 281 | – | – |
| Obeskattade reserver | 251 | – | 797 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 18 | 27 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 148 | 294 | 209 | 53 | – | 0 | 48 | 131 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 387 | 520 | 736 | 465 | – | 0 | 48 | 131 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 456 | 1 671 | 1 391 | 907 | 162 | 224 | 335 | 411 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 900 | – | 342 | 62 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,9 % | 68,9 % | 37 % | 48,7 % | 100 % | 100 % | 85,6 % | 68,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 243 % | 317 % | 176 % | 195 % | – | – | 694 % | 314 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 44 % | 48,1 % | 45,1 % | 25,9 % | – | – | 10,3 % | 41,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 44,6 % | 48,5 % | 45 % | 25,9 % | – | – | 10,3 % | 41,9 % | −27,6 % | 30,3 % |
| Omsättningstillväxt | 2,4 % | 3,1 % | 23,6 % | – | – | −100 % | −84,8 % | 102 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 69,3 % | 70,8 % | −514,9 % | 77,4 % | −38,3 % | −28,4 % | 2,3 % | 68,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 181 tkr | 2 129 tkr | 2 066 tkr | 836 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 82 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 500 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 500 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 500 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 566 tkr | 815 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 3 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 566 tkr | 815 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −815 tkr | −747 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 815 tkr | 747 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 900 tkr | 330 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 818 tkr | 1 152 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 566 tkr | 815 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 900 tkr | 330 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −251 tkr | – |
| Forslag disposition | 768 tkr | 1 102 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 268 tkr | 202 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 212 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 16 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 41 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 219 tkr | 208 tkr |
| Periodiseringsfonder | 251 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 nov. 2019 – 31 okt. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 nov. 2018 – 31 okt. 2019 · Inlämnad –
Ryit ABHuvudarbetsställe
Brattbacksvägen 4, 754 71 Uppsala
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559038-4854
Registreringsdatum
2 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.