Ryman capital management AB
559192-0599Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nybrogatan 72 Lgh 1401, 114 40 Stockholm
Postadress
c/o Sandra Ryman, Nybrogatan 72 Lgh 1401, 114 40 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt, bedriva handel med fast och lös egendom samt konsulttjänster inom fastighet och finansiella sektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2019 | 80 tkr | 53 tkr | 92 tkr |
| 2020 | 192 tkr | −2 tkr | 40 tkr |
| 2021 | 1 196 tkr | 410 tkr | 235 tkr |
| 2022 | 1 tkr | −44 tkr | 223 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −7 tkr | 221 tkr |
| 2024 | – | −20 tkr | 201 tkr |
| 2025 | – | −1 tkr | 200 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,7 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 1 | 1 196 | 192 | 80 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 3 | – |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | 1 196 | 192 | 83 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 2 | 6 | 37 | 227 | 102 | 29 | – |
| Personalkostnader | 0 | 1 | – | 0 | 558 | 92 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 3 | 6 | 37 | 785 | 194 | 29 | – |
| Rörelseresultat | −1 | −3 | −6 | −36 | 411 | −2 | 53 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 17 | 1 | 8 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −17 | −1 | −8 | −1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −20 | −7 | −44 | 410 | −2 | 53 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 5 | 38 | −103 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | −20 | −2 | −6 | 307 | −2 | 53 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 64 | 0 | 11 | – |
| Årets resultat | −1 | −20 | −2 | −6 | 243 | −2 | 42 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 297 | 297 | 331 | 396 | 380 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 297 | 297 | 331 | 396 | 380 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 207 | 226 | 23 | 70 | – | – |
| Kassa och bank | 14 | 15 | 34 | 14 | 278 | 71 | 116 | – |
| Omsättningstillgångar | 14 | 16 | 242 | 240 | 302 | 141 | 116 | – |
| Summa tillgångar | 311 | 312 | 572 | 635 | 682 | 141 | 116 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | – |
| Balanserat resultat | 151 | 171 | 173 | 179 | −58 | 42 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 150 | 151 | 171 | 173 | 185 | 40 | 42 | – |
| Eget kapital | 200 | 201 | 221 | 223 | 235 | 40 | 92 | – |
| Obeskattade reserver | 61 | 61 | 61 | 66 | 103 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 51 | 51 | 3 | 3 | 1 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 278 | 342 | 64 | 11 | 11 | – |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 287 | 343 | 342 | 102 | 24 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 311 | 312 | 572 | 635 | 682 | 141 | 116 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,7 % | 79,8 % | 47,1 % | 43,3 % | 46,6 % | 28,1 % | 79,3 % | – |
| Kassalikviditet | – | – | 84 % | 70 % | 88 % | 139 % | 482 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −3 638,1 % | 34,4 % | −1,1 % | 66,6 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | −4 472,4 % | 34,3 % | −1 % | 66,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −99,9 % | 524,4 % | 140 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,7 % | −10 % | −0,8 % | −2,7 % | 103,3 % | −5,4 % | 45,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 1 196 tkr | 192 tkr | 80 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 297 tkr | 297 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 297 tkr | 297 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 34 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 150 tkr | 151 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 150 tkr | 151 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 172 | 369 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 51 tkr | 51 tkr |
| Periodiseringsfonder | 61 tkr | 61 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 22 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ryman capital management ABHuvudarbetsställe
Nybrogatan 72 Lgh 1401, 114 40 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559192-0599
Registreringsdatum
22 januari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.