Rymans Golv & Kakel AB
556673-7663Aktiebolagreg. 2005
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
944 tkr
Resultat efter fin. poster
118 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Anton Johanssons Väg 4, 176 69 Järfälla
Postadress
Anton Johanssons Väg 4, 176 69 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra plattsättning, golvläggning, parkettslipning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 951 tkr | 68 tkr | – |
| 2022 | 1 077 tkr | 133 tkr | – |
| 2023 | 918 tkr | 53 tkr | 351 tkr |
| 2024 | 764 tkr | 390 tkr | 763 tkr |
| 2025 | 944 tkr | 118 tkr | 882 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 12,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 23,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 944 | 764 | 918 | 1 077 | 951 |
| Rörelseintäkter | 944 | 764 | 918 | – | – |
| Handelsvaror | 200 | 230 | 244 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 163 | 159 | 159 | – | – |
| Personalkostnader | 433 | −44 | 432 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 30 | 30 | – | – |
| Rörelsekostnader | 826 | 374 | 865 | – | – |
| Rörelseresultat | 118 | 390 | 53 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 118 | 390 | 53 | 133 | 68 |
| Bokslutsdispositioner | 18 | 21 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 136 | 411 | 53 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 17 | 0 | 11 | – | – |
| Årets resultat | 119 | 411 | 42 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 30 | 60 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 664 | 624 | 582 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 664 | 653 | 642 | – | – |
| Kundfordringar | 148 | 87 | 39 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 244 | 181 | 111 | – | – |
| Kassa och bank | 140 | 115 | 267 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 384 | 296 | 378 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 048 | 949 | 1 019 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 663 | 251 | 210 | – | – |
| Fritt eget kapital | 782 | 663 | 251 | – | – |
| Eget kapital | 882 | 763 | 351 | – | – |
| Obeskattade reserver | 76 | 94 | 115 | – | – |
| Avsättningar | – | 0 | 473 | – | – |
| Leverantörsskulder | 61 | 22 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 91 | 93 | 80 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 048 | 949 | 1 019 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,8 % | 88,2 % | 43,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 423 % | 319 % | 475 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 51,1 % | 5,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,5 % | 51,1 % | 5,8 % | 12,4 % | 7,1 % |
| Omsättningstillväxt | 23,6 % | −16,8 % | −14,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 % | 53,9 % | 11,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 944 tkr | 764 tkr | 918 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 664 tkr | 624 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 664 tkr | 624 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 41 tkr | 42 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 119 tkr | 411 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 119 tkr | 411 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −411 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 411 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 882 tkr | 763 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 119 tkr | 411 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 18 tkr | 21 tkr |
| Forslag disposition | 782 tkr | 663 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 732 tkr | 663 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 175 tkr | 175 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 175 tkr | 145 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 30 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 84 tkr | 87 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 54 tkr |
| Periodiseringsfonder | 76 tkr | 94 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Rymans Golv & Kakel ABHuvudarbetsställe
Anton Johanssons Väg 4, 176 69 Järfälla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556673-7663
Registreringsdatum
3 januari 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.