S.Bergström Måleri AB
559052-6702Aktiebolagreg. 2016
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 854 tkr
Resultat efter fin. poster
−151 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjöbergavägen 36, 135 69 Tyresö
Postadress
Sjöbergavägen 36, 135 69 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet, byggverksamhet, plattsättning samt därmed förenlig verksamhet. Därutöver skall bolaget tillhandahålla fosterhem (familjehem) för barn och ungdomar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 267 tkr | 45 tkr | – |
| 2017 | 1 794 tkr | 104 tkr | – |
| 2018 | 2 180 tkr | 171 tkr | 179 tkr |
| 2019 | 1 330 tkr | −494 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 985 tkr | 44 tkr | 93 tkr |
| 2021 | 1 249 tkr | 263 tkr | 356 tkr |
| 2022 | 1 428 tkr | 241 tkr | 580 tkr |
| 2023 | 1 965 tkr | 53 tkr | 498 tkr |
| 2024 | 2 680 tkr | 178 tkr | 633 tkr |
| 2025 | 2 854 tkr | −151 tkr | 457 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −5,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 6,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 854 | 2 680 | 1 965 | 1 428 | 1 249 | 985 | 1 330 | 2 180 | 1 794 | 1 267 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 100 | – | 0 | 214 | 21 | 126 | 69 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 854 | 2 780 | 1 965 | 1 428 | 1 463 | 1 006 | 1 456 | 2 248 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 399 | 919 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 455 | 164 | 59 | 31 | 549 | 322 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 655 | 436 | 346 | 313 | 351 | 323 | 402 | 279 | – | – |
| Personalkostnader | 933 | 1 132 | 1 025 | 692 | 777 | 606 | 998 | 1 475 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 103 | 78 | 17 | 11 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 004 | 2 591 | 1 904 | 1 187 | 1 199 | 961 | 1 950 | 2 076 | – | – |
| Rörelseresultat | −150 | 188 | 61 | 241 | 263 | 45 | −494 | 172 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 11 | 8 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −10 | −8 | −0 | −1 | −2 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −151 | 178 | 53 | 241 | 263 | 44 | −494 | 171 | 104 | 45 |
| Resultat före skatt | −151 | 178 | 53 | 241 | 263 | 44 | −494 | 171 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 43 | 15 | 17 | – | – | 0 | 39 | – | – |
| Årets resultat | −151 | 135 | 38 | 223 | 263 | 44 | −494 | 121 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 27 | 494 | 64 | 57 | 36 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | 27 | 494 | 64 | 57 | 36 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 257 | 455 | 140 | 51 | 66 | 74 | 67 | 89 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 530 | 879 | 308 | 89 | 143 | 160 | 180 | 137 | – | – |
| Kassa och bank | 265 | 17 | 128 | 552 | 366 | 50 | 0 | 348 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 795 | 896 | 436 | 641 | 508 | 209 | 180 | 484 | – | – |
| Summa tillgångar | 803 | 923 | 930 | 705 | 565 | 246 | 180 | 484 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 558 | 448 | 410 | 306 | 43 | −0 | 374 | 9 | – | – |
| Fritt eget kapital | 407 | 583 | 448 | 530 | 306 | 43 | −0 | 129 | – | – |
| Eget kapital | 457 | 633 | 498 | 580 | 356 | 93 | 50 | 179 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 360 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 198 | 181 | 13 | 29 | 24 | 34 | 31 | 55 | – | – |
| Skatteskulder | 18 | 28 | 0 | 14 | 38 | 0 | 31 | 90 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 347 | 290 | 72 | 125 | 208 | 152 | 130 | 305 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 803 | 923 | 930 | 705 | 565 | 246 | 180 | 484 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,9 % | 68,6 % | 53,5 % | 82,3 % | 63,1 % | 38 % | 27,7 % | 37 % | – | – |
| Kassalikviditet | 229 % | 309 % | 602 % | 513 % | 244 % | 137 % | 138 % | 159 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | 7 % | 3,1 % | 16,9 % | 21,1 % | 4,6 % | −37,1 % | 7,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −5,3 % | 6,6 % | 2,7 % | 16,9 % | 21,1 % | 4,5 % | −37,1 % | 7,8 % | 5,8 % | 3,6 % |
| Omsättningstillväxt | 6,5 % | 36,4 % | 37,6 % | 14,3 % | 26,8 % | −25,9 % | −39 % | 21,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −33,2 % | 21,3 % | 7,7 % | 38,5 % | 73,8 % | 46,7 % | −993,5 % | 67,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 854 tkr | 1 340 tkr | 1 965 tkr | 1 428 tkr | 625 tkr | 493 tkr | 665 tkr | 1 090 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −151 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −151 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −135 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 135 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 25 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 457 tkr | 633 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −151 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 25 tkr | – |
| Forslag disposition | 407 tkr | 583 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 407 tkr | 583 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 272 tkr | 421 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 84 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 508 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 130 tkr | 76 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
S.Bergström Måleri ABHuvudarbetsställe
Sjöbergavägen 36, 135 69 Tyresö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559052-6702
Registreringsdatum
25 februari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 87.991 – Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.