S.C.PM Consulting AB
559121-6329Aktiebolagreg. 2017
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−19 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Johan Skyttes Väg 392 Lgh 1203, 125 59 Älvsjö
Postadress
Johan Skyttes Väg 392 Lgh 1203, 125 59 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom Projektledning, IT och verksamhetsutveckling
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 797 tkr | 612 tkr | – |
| 2018 | 2 236 tkr | 1 347 tkr | 1 026 tkr |
| 2019 | 2 038 tkr | 1 302 tkr | 1 868 tkr |
| 2020 | 2 220 tkr | 1 620 tkr | 2 825 tkr |
| 2021 | 2 074 tkr | 1 347 tkr | 3 712 tkr |
| 2022 | 1 284 tkr | 750 tkr | 3 789 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −17 tkr | 3 506 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −2 563 tkr | 1 658 tkr |
| 2025 | – | −19 tkr | 1 439 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 1 284 | 2 074 | 2 220 | 2 038 | 2 236 | 797 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 46 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 1 284 | 2 121 | 2 220 | 2 038 | 2 236 | – |
| Övriga externa kostnader | 24 | 19 | 21 | 145 | 123 | 166 | 143 | 165 | – |
| Personalkostnader | 0 | – | 0 | 382 | 629 | 375 | 536 | 658 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 4 | 7 | 19 | 55 | 56 | 52 | – |
| Rörelsekostnader | 24 | 19 | 25 | 535 | 772 | 597 | 734 | 875 | – |
| Rörelseresultat | −24 | −19 | −25 | 749 | 1 349 | 1 623 | 1 303 | 1 361 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | −2 544 | 9 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | 13 | – |
| Finansiella poster | 4 | −2 544 | 9 | 1 | −2 | −3 | −1 | −13 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −2 563 | −17 | 750 | 1 347 | 1 620 | 1 302 | 1 347 | 612 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 915 | 21 | −193 | 153 | −400 | 0 | −343 | – |
| Resultat före skatt | −19 | −1 648 | 4 | 557 | 1 500 | 1 220 | 1 302 | 1 005 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | 119 | 313 | 264 | 280 | 226 | – |
| Årets resultat | −19 | −1 648 | 0 | 437 | 1 187 | 956 | 1 022 | 779 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | 12 | 67 | 123 | 179 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | 12 | 67 | 123 | 179 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 448 | 457 | 288 | 493 | – |
| Kortfristiga fordringar | 140 | 218 | 140 | 134 | 474 | 461 | 288 | 494 | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 2 550 | 2 550 | 2 550 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 438 | 1 459 | 2 397 | 2 409 | 1 637 | 3 763 | 2 776 | 1 297 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 577 | 1 677 | 5 087 | 5 092 | 4 662 | 4 224 | 3 064 | 1 791 | – |
| Summa tillgångar | 1 577 | 1 677 | 5 087 | 5 097 | 4 673 | 4 291 | 3 187 | 1 970 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 408 | 3 256 | 3 456 | 3 302 | 2 475 | 1 818 | 796 | 198 | – |
| Fritt eget kapital | 1 389 | 1 608 | 3 456 | 3 739 | 3 662 | 2 775 | 1 818 | 976 | – |
| Eget kapital | 1 439 | 1 658 | 3 506 | 3 789 | 3 712 | 2 825 | 1 868 | 1 026 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 915 | 936 | 743 | 896 | 496 | 496 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 5 | 3 | 10 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 4 | 0 | 56 | 220 | 409 | 226 | – |
| Kortfristiga skulder | 139 | 19 | 666 | 372 | 219 | 571 | 823 | 448 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 577 | 1 677 | 5 087 | 5 097 | 4 673 | 4 291 | 3 187 | 1 970 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 262 | 200 | 200 | 283 | 360 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,2 % | 98,9 % | 83,2 % | 88,9 % | 92 % | 82,4 % | 71 % | 72,1 % | – |
| Kassalikviditet | 1 137 % | 8 985 % | 764 % | 1 370 % | 2 130 % | 740 % | 372 % | 400 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 58,3 % | 65 % | 73,1 % | 64 % | 60,9 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 58,4 % | 64,9 % | 73 % | 63,9 % | 60,3 % | 76,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −38,1 % | −6,6 % | 9 % | −8,9 % | 180,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,3 % | −99,4 % | 0 % | 11,5 % | 32 % | 33,9 % | 54,7 % | 75,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 0 tkr | 0 tkr | 1 284 tkr | 2 074 tkr | 2 220 tkr | 2 038 tkr | 2 236 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −19 tkr | −1 648 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −19 tkr | −1 648 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 648 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 648 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 439 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −19 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 915 tkr |
| Forslag disposition | 1 389 tkr | 1 608 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 127 tkr | 1 408 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 111 tkr | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 111 tkr | 111 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 140 tkr | 218 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 122 tkr | 2 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
S.C.PM Consulting ABHuvudarbetsställe
Johan Skyttes Väg 392 Lgh 1203, 125 59 Älvsjö
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559121-6329
Registreringsdatum
15 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.