S.G.B vvs AB
559478-5437Aktiebolagreg. 2024
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
891 tkr
Resultat efter fin. poster
224 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kärnmakargränd 5 Lgh 1305, 176 71 Järfälla
Postadress
c/o Savvas Bozidis, Kärnmakargränd 5 Lgh 1305, 176 71 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska erbjuda tjänst installation av vvs-arbete som ska innehålla privat och företagskunder.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 427 tkr | 284 tkr | 250 tkr |
| 2025 | 891 tkr | 224 tkr | 425 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 25,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 108,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 891 | 427 |
| Övriga rörelseintäkter | −6 | – |
| Rörelseintäkter | 885 | 427 |
| Råvaror och förnödenheter | 322 | 117 |
| Övriga externa kostnader | 131 | 27 |
| Personalkostnader | 192 | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | – |
| Rörelsekostnader | 661 | 144 |
| Rörelseresultat | 224 | 284 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 224 | 284 |
| Resultat före skatt | 224 | 284 |
| Skatt på årets resultat | 49 | 58 |
| Årets resultat | 175 | 225 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 64 | – |
| Anläggningstillgångar | 64 | – |
| Kundfordringar | 87 | 123 |
| Kortfristiga fordringar | 126 | 144 |
| Kassa och bank | 460 | 190 |
| Omsättningstillgångar | 586 | 334 |
| Summa tillgångar | 650 | 334 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 225 | – |
| Fritt eget kapital | 400 | 225 |
| Eget kapital | 425 | 250 |
| Leverantörsskulder | −38 | 4 |
| Skatteskulder | 108 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 225 | 84 |
| Summa eget kapital och skulder | 650 | 334 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 65,4 % | 74,9 % |
| Kassalikviditet | 261 % | 399 % |
| Rörelsemarginal | 25,1 % | 66,4 % |
| Vinstmarginal | 25,1 % | 66,4 % |
| Omsättningstillväxt | 108,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 41,1 % | 90 % |
| Omsättning per anställd | 891 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 175 tkr | 225 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 175 tkr | 225 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −225 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 225 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 34 tkr | – |
| Forslag disposition | 400 tkr | 225 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 400 tkr | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 64 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 80 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 16 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 80 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 99 tkr | 22 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 4 apr. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
S.G.B vvs ABHuvudarbetsställe
Kärnmakargränd 5 Lgh 1305, 176 71 Järfälla
VVS & rörmokare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559478-5437
Registreringsdatum
4 april 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
VVS & rörmokare
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.