S.P. JW Aros AB
559055-2823Aktiebolagreg. 2016
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 986 tkr
Resultat efter fin. poster
4 166 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Torget 2 E, 722 15 Västerås
Postadress
c/o Niels Peter Jacob Wiberg, Stora Torget 2 E, 722 15 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva verksamhet i enlighet med lagen om värdepappersmarknaden, detta såsom anknutet ombud, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 295 tkr | 1 677 tkr | – |
| 2020 | 3 426 tkr | 1 801 tkr | – |
| 2021 | 4 010 tkr | 2 394 tkr | 531 tkr |
| 2022 | 3 960 tkr | 2 233 tkr | 133 tkr |
| 2023 | 4 465 tkr | 2 804 tkr | 151 tkr |
| 2024 | 5 979 tkr | 4 461 tkr | 164 tkr |
| 2025 | 5 986 tkr | 4 166 tkr | 178 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,9 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 69,6 % – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt 0,1 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 986 | 5 979 | 4 465 | 3 960 | 4 010 | 3 426 | 3 295 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 153 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 986 | 6 132 | 4 465 | 3 960 | 4 010 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 468 | 445 | 357 | 406 | 308 | – | – |
| Personalkostnader | 1 418 | 1 325 | 1 346 | 1 322 | 1 307 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 886 | 1 770 | 1 702 | 1 728 | 1 615 | – | – |
| Rörelseresultat | 4 100 | 4 361 | 2 763 | 2 233 | 2 394 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 66 | 99 | 42 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 66 | 99 | 42 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 166 | 4 461 | 2 804 | 2 233 | 2 394 | 1 801 | 1 677 |
| Bokslutsdispositioner | −4 140 | −4 440 | −2 770 | −2 200 | −2 000 | – | – |
| Resultat före skatt | 26 | 21 | 34 | 33 | 394 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 11 | 8 | 16 | 20 | 83 | – | – |
| Årets resultat | 15 | 13 | 18 | 13 | 311 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 546 | 4 782 | 3 077 | 2 465 | 2 788 | – | – |
| Kassa och bank | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 546 | 4 782 | 3 077 | 2 465 | 2 788 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 546 | 4 782 | 3 077 | 2 465 | 2 788 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 114 | 101 | 83 | 70 | 171 | – | – |
| Fritt eget kapital | 128 | 114 | 101 | 83 | 481 | – | – |
| Eget kapital | 178 | 164 | 151 | 133 | 531 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 37 | 50 | 67 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 367 | 4 619 | 2 926 | 2 332 | 2 257 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 546 | 4 782 | 3 077 | 2 465 | 2 788 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,9 % | 3,4 % | 4,9 % | 5,4 % | 19,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 104 % | 104 % | 105 % | 106 % | 124 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 68,5 % | 72,9 % | 61,9 % | 56,4 % | 59,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 69,6 % | 74,6 % | 62,8 % | 56,4 % | 59,7 % | 52,6 % | 50,9 % |
| Omsättningstillväxt | 0,1 % | 33,9 % | 12,8 % | −1,3 % | 17,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 % | 7,7 % | 11,8 % | 9,6 % | 58,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 986 tkr | 5 979 tkr | 4 465 tkr | 3 960 tkr | 4 010 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 15 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 15 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 178 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 15 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 319 tkr | 4 573 tkr |
| Forslag disposition | 128 tkr | 114 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 28 tkr | 114 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 4 140 tkr | 4 440 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 227 tkr | 209 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 49 tkr | 51 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 289 tkr | 4 519 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 29 tkr | 48 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
S.P. JW Aros ABHuvudarbetsställe
Stora Torget 2 E, 722 15 Västerås
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559055-2823
Registreringsdatum
15 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.220 – Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.