S Ruda AB
556915-6549Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
3 426 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sickla Kanalgata 29, 120 67 Stockholm
Postadress
Sickla Kanalgata 29, 120 67 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 790 tkr | 1 081 tkr |
| 2020 | – | 829 tkr | 1 910 tkr |
| 2021 | – | −5 tkr | 1 905 tkr |
| 2022 | – | −11 tkr | 1 794 tkr |
| 2023 | – | 89 tkr | 1 783 tkr |
| 2024 | – | 145 tkr | 1 929 tkr |
| 2025 | – | 3 426 tkr | 5 154 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 14 | 12 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 12 | 11 | 16 | 11 | 11 | 11 |
| Rörelseresultat | −14 | −12 | −11 | −16 | −10 | −10 | −10 |
| Ränteintäkter och liknande | 36 | 35 | 5 | 5 | 5 | 3 | 1 |
| Finansiella poster | 3 440 | 158 | 100 | 5 | 5 | 840 | 801 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 426 | 145 | 89 | −11 | −5 | 829 | 790 |
| Resultat före skatt | 3 426 | 145 | 89 | −11 | −5 | 829 | 790 |
| Årets resultat | 3 426 | 145 | 89 | −11 | −5 | 829 | 790 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 644 | 393 | 393 | – | – | 0 | 10 |
| Anläggningstillgångar | 2 644 | 393 | 393 | – | – | 0 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 27 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Kassa och bank | 2 487 | 1 509 | 1 374 | 1 778 | 1 889 | 1 913 | 1 074 |
| Omsättningstillgångar | 2 510 | 1 536 | 1 391 | 1 794 | 1 905 | 1 929 | 1 090 |
| Summa tillgångar | 5 154 | 1 929 | 1 783 | 1 794 | 1 905 | 1 929 | 1 100 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 679 | 1 733 | 1 644 | 1 755 | 1 860 | 1 031 | 240 |
| Fritt eget kapital | 5 104 | 1 879 | 1 733 | 1 744 | 1 855 | 1 860 | 1 031 |
| Eget kapital | 5 154 | 1 929 | 1 783 | 1 794 | 1 905 | 1 910 | 1 081 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 19 | 19 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 154 | 1 929 | 1 783 | 1 794 | 1 905 | 1 929 | 1 100 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 200 | – | 100 | 100 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 99 % | 98,3 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | 10 007 % | 5 654 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 66,5 % | 7,5 % | 5 % | −0,6 % | −0,3 % | 43,4 % | 73,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 403 tkr | 393 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 403 tkr | 393 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 10 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 2 241 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 259 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 259 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 3 426 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 426 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −145 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 145 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 104 tkr | 1 879 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 104 tkr | 1 679 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 11 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 259 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 16 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 3 662 tkr | 123 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
S Ruda ABHuvudarbetsställe
Sickla Kanalgata 29, 120 67 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556915-6549
Registreringsdatum
17 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.