S65 Holding AB
556933-3254Aktiebolagreg. 2013
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
993 tkr
Resultat efter fin. poster
638 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 4 A, 903 20 Umeå
Postadress
c/o Robert Nordlund, Storgatan 4 A, 903 20 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva personaluthyrning, bedriva handel med fordon, entreprenadmaskiner och fordonstillbehör. Bedriva handel med fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Äga och förvalta värdepapper. Uthyrning av fordon. Arrangera företags- och privata event.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −20 tkr | – |
| 2019 | −0 tkr | 1 138 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −23 tkr | 1 210 tkr |
| 2021 | −0 tkr | −11 tkr | 1 033 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −3 tkr | 1 034 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 tkr | 597 tkr |
| 2024 | 1 775 tkr | 409 tkr | 1 099 tkr |
| 2025 | 993 tkr | 638 tkr | 1 737 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,6 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 64,3 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −44,1 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 993 | 1 775 | 0 | 0 | −0 | 0 | −0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 49 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 042 | 1 775 | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 742 | 1 545 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 332 | 408 | 1 | 3 | 8 | 23 | – | – |
| Personalkostnader | 508 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 585 | 1 956 | 1 | 3 | 8 | 23 | – | – |
| Rörelseresultat | −543 | −181 | −1 | −3 | −8 | −23 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 61 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 182 | 590 | 0 | −0 | −3 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 638 | 409 | −1 | −3 | −11 | −23 | 1 138 | −20 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 200 | 19 | 4 | 16 | 30 | – | – |
| Resultat före skatt | 638 | 609 | 18 | 1 | 5 | 7 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | 5 | 1 | 2 | 5 | – | – |
| Årets resultat | 638 | 601 | 13 | 1 | 3 | 3 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 455 | 713 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 83 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 538 | 779 | 67 | 67 | 67 | 67 | – | – |
| Varulager | 62 | 643 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 414 | 1 854 | 1 166 | 1 176 | 1 194 | 2 273 | – | – |
| Kassa och bank | 40 | 252 | 10 | 11 | 2 | 3 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 515 | 2 750 | 1 176 | 1 187 | 1 195 | 2 276 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 053 | 3 529 | 1 243 | 1 254 | 1 262 | 2 342 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 049 | 447 | 534 | 983 | 980 | 1 158 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 687 | 1 049 | 547 | 984 | 983 | 1 160 | – | – |
| Eget kapital | 1 737 | 1 099 | 597 | 1 034 | 1 033 | 1 210 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 200 | 219 | 223 | 239 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 260 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 25 | – | – | – | 0 | 186 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 056 | 2 430 | 446 | 0 | 5 | 893 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 053 | 3 529 | 1 243 | 1 254 | 1 262 | 2 342 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 100 | 450 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,6 % | 31,1 % | 60,8 % | 96,4 % | 95,9 % | 59,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 48 % | 87 % | 264 % | 271 012 % | 21 982 % | 255 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −54,7 % | −10,2 % | – | – | 395 200 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 64,3 % | 23 % | – | – | 531 450 % | – | −113 843 100 % | – |
| Omsättningstillväxt | −44,1 % | – | – | −100 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,8 % | 54,7 % | 2,2 % | 0,1 % | 0,3 % | 0,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 33 tkr | 17 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 17 tkr | 17 tkr |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 638 tkr | 601 tkr |
| Byggnader mark | 4 776 tkr | 615 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 615 tkr | 615 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 615 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 638 tkr | 601 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −601 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 601 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 737 tkr | 1 099 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 638 tkr | 601 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 200 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 139 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 386 tkr | 1 613 tkr |
| Forslag disposition | 1 687 tkr | 1 049 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 687 tkr | 1 049 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −11 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 679 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 101 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 3 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 62 tkr | 643 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 750 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 139 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 028 tkr | 103 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 032 tkr | 840 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 260 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 382 tkr | 590 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 590 tkr |
| Vaxelskulder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
S65 Holding ABHuvudarbetsställe
Storgatan 4 A, 903 20 Umeå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556933-3254
Registreringsdatum
31 maj 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.130 – Provisionshandel med virke och byggmaterial
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 93.290 – Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- SNI 46.630 – Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.