SÄ3 Fasad AB
559218-3395Aktiebolagreg. 2019
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 797 tkr
Resultat efter fin. poster
551 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
4
Fasadrenovering i Stockholm | Experter på putsfasad & fasadputs – Boka gratis offert
Behöver du fasadrenovering i Stockholm? Vi erbjuder professionell putsfasad och fasadputs med hög kvalitet. Boka gratis hembesök och få en offert!
sa3.se
Adresser
Besöksadress
Djäknegatan 7, 749 41 Enköping
Postadress
c/o Sätre, Djäknegatan 7, 749 41 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva renovering av fastigheter, rådgivning & konsultationer, äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 359 tkr | 643 tkr | 435 tkr |
| 2021 | 4 927 tkr | 1 465 tkr | 1 177 tkr |
| 2022 | 1 201 tkr | −83 tkr | 1 108 tkr |
| 2023 | 5 739 tkr | 724 tkr | 1 490 tkr |
| 2024 | 3 856 tkr | 98 tkr | 1 565 tkr |
| 2025 | 4 797 tkr | 551 tkr | 2 001 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 11,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 24,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 797 | 3 856 | 5 739 | 1 201 | 4 927 | 3 359 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 27 | – |
| Rörelseintäkter | 4 797 | 3 856 | 5 739 | 1 201 | 4 954 | 3 359 |
| Råvaror och förnödenheter | 659 | 1 006 | 2 695 | 454 | 2 296 | 1 576 |
| Övriga externa kostnader | 538 | 413 | 537 | 195 | 200 | 178 |
| Personalkostnader | 2 930 | 2 185 | 1 656 | 592 | 987 | 955 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 10 | 28 | 6 | 7 |
| Rörelsekostnader | 4 139 | 3 616 | 4 898 | 1 269 | 3 488 | 2 716 |
| Rörelseresultat | 658 | 240 | 841 | −68 | 1 466 | 644 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 5 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 108 | 146 | 122 | 16 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −107 | −142 | −117 | −15 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 551 | 98 | 724 | −83 | 1 465 | 643 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 450 | −300 | −150 |
| Resultat före skatt | 551 | 98 | 724 | 367 | 1 165 | 493 |
| Skatt på årets resultat | 115 | 22 | 152 | 76 | 240 | 108 |
| Årets resultat | 436 | 76 | 572 | 291 | 924 | 385 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 36 | 48 | 0 | 10 | 38 | 43 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 310 | 3 310 | 3 310 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 346 | 3 358 | 3 310 | 10 | 38 | 43 |
| Kundfordringar | 141 | 202 | 17 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 210 | 310 | 36 | 594 | 7 | 138 |
| Kassa och bank | 1 300 | 565 | 1 009 | 2 837 | 2 118 | 838 |
| Omsättningstillgångar | 1 510 | 874 | 1 046 | 3 431 | 2 125 | 977 |
| Summa tillgångar | 4 856 | 4 232 | 4 355 | 3 441 | 2 162 | 1 020 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 515 | 1 440 | 868 | 767 | 202 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 951 | 1 515 | 1 440 | 1 058 | 1 127 | 385 |
| Eget kapital | 2 001 | 1 565 | 1 490 | 1 108 | 1 177 | 435 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 450 | 150 |
| Långfristiga skulder | 1 655 | 1 880 | 1 940 | 1 590 | – | – |
| Leverantörsskulder | 144 | 60 | 62 | 179 | 6 | 37 |
| Skatteskulder | 87 | 0 | 15 | 196 | 290 | 73 |
| Kortfristiga skulder | 1 200 | 787 | 926 | 743 | 536 | 434 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 856 | 4 232 | 4 355 | 3 441 | 2 162 | 1 020 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | 0 | 190 | 360 | 183 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,2 % | 37 % | 34,2 % | 32,2 % | 70,9 % | 54,4 % |
| Kassalikviditet | 126 % | 111 % | 113 % | 462 % | 397 % | 225 % |
| Rörelsemarginal | 13,7 % | 6,2 % | 14,6 % | −5,7 % | 29,8 % | 19,2 % |
| Vinstmarginal | 11,5 % | 2,5 % | 12,6 % | −6,9 % | 29,7 % | 19,1 % |
| Omsättningstillväxt | 24,4 % | −32,8 % | 377,9 % | −75,6 % | 46,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 % | 4,8 % | 38,4 % | 26,3 % | 78,6 % | 88,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 199 tkr | 964 tkr | 1 913 tkr | 600 tkr | 2 464 tkr | 1 680 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 310 tkr | 3 310 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 310 tkr | 3 310 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 436 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 436 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −76 tkr | −572 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 76 tkr | 572 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 001 tkr | 1 565 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 436 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 951 tkr | 1 515 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 801 tkr | 1 515 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 54 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 36 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 110 tkr | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 74 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 935 tkr | 1 070 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 87 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 279 tkr | 282 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 180 tkr | 90 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 655 tkr | 1 880 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 510 tkr | 354 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 12 sep. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
SÄ3 Fasad ABHuvudarbetsställe
Djäknegatan 7, 749 41 Enköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559218-3395
Registreringsdatum
12 september 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.