Safe Assurance Sweden AB
556662-1834Aktiebolagreg. 2004
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 137 tkr
Resultat efter fin. poster
2 308 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lennart Torstenssonsgatan 8, 412 56 Göteborg
Postadress
Lennart Torstenssonsgatan 8, 412 56 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäkringsförmedling samt sidoverksamhet i form av marknadsföring av fonder. Rådgivning inom finansiella tjänster, konsultation inom försäkring och ekonomi, handel med lös och fast egendom samt därtill förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 580 tkr | −641 tkr | – |
| 2020 | 1 297 tkr | 430 tkr | – |
| 2021 | 4 249 tkr | 2 988 tkr | 2 876 tkr |
| 2022 | 2 533 tkr | 963 tkr | 835 tkr |
| 2023 | 4 167 tkr | 277 tkr | 137 tkr |
| 2024 | 2 137 tkr | 2 308 tkr | 3 584 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,1 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 108 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt −48,7 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 137 | 4 167 | 2 533 | 4 249 | 1 297 | 1 580 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 153 | 0 | −110 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 137 | 4 321 | 2 533 | 4 139 | – | – |
| Handelsvaror | 3 | 6 | 0 | 83 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 106 | 936 | 429 | 370 | – | – |
| Personalkostnader | 1 252 | 994 | 963 | 524 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 72 | 96 | 96 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 362 | 2 007 | 1 487 | 1 073 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 224 | 2 313 | 1 046 | 3 066 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 554 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 75 | 42 | 41 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 9 | 12 | 19 | – | – |
| Finansiella poster | 3 532 | −2 036 | −2 010 | −77 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 308 | 277 | 963 | 2 988 | 430 | −641 |
| Bokslutsdispositioner | 1 140 | −2 088 | −1 077 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 448 | −1 812 | −2 041 | 2 989 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 87 | 0 | 646 | – | – |
| Årets resultat | 3 447 | −1 898 | −2 041 | 2 343 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 223 | 319 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 122 | 34 | 34 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | 122 | 257 | 353 | – | – |
| Kundfordringar | 152 | 76 | 25 | 163 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 718 | 7 895 | 5 286 | 5 853 | – | – |
| Kassa och bank | 1 161 | 175 | 1 538 | 3 165 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 879 | 8 070 | 6 824 | 9 018 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 979 | 8 192 | 7 081 | 9 371 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 17 | 1 915 | 2 756 | 412 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 464 | 17 | 715 | 2 756 | – | – |
| Eget kapital | 3 584 | 137 | 835 | 2 876 | – | – |
| Långfristiga skulder | 147 | 7 730 | 5 588 | 5 799 | – | – |
| Leverantörsskulder | 46 | 3 | 88 | 28 | – | – |
| Skatteskulder | 91 | 80 | 439 | 547 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 248 | 325 | 658 | 697 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 979 | 8 192 | 7 081 | 9 371 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,1 % | 1,7 % | 11,8 % | 30,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 567 % | 2 481 % | 1 036 % | 1 294 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −57,3 % | 55,5 % | 41,3 % | 72,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 108 % | 6,7 % | 38 % | 70,3 % | 33,2 % | −40,6 % |
| Omsättningstillväxt | −48,7 % | 64,5 % | −40,4 % | 227,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 96,2 % | −1 389,4 % | −244,5 % | 81,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 137 tkr | 4 167 tkr | 2 533 tkr | 4 249 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (46)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 2 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 2 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 2 | 0 |
| Andelar koncernforetag | 1 | 1 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 520 tkr | 520 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 520 tkr | 520 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 21 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 21 tkr | 21 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 21 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 21 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 100 tkr | 101 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 338 tkr | 338 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 950 | 13 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 238 tkr | 237 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 447 tkr | −1 898 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 1 140 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 447 tkr | −1 898 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 898 tkr | 2 041 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 898 tkr | −2 041 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 1 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 584 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 447 tkr | −1 898 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 1 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 998 tkr | 7 189 tkr |
| Forslag disposition | 3 464 tkr | 17 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 464 tkr | 17 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 463 tkr | 597 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 478 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 255 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 2 088 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 22 tkr | 2 102 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 104 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 81 tkr | 101 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 137 tkr | 89 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 10 tkr | 7 641 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 29 tkr | 141 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Safe Assurance Sweden ABHuvudarbetsställe
Lennart Torstenssonsgatan 8, 412 56 Göteborg
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556662-1834
Registreringsdatum
11 maj 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.220 – Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.