Safehaven Förvaltning AB
556775-9260Aktiebolagreg. 2009
Varberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
175 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stormgatan 13, 432 52 Varberg
Postadress
c/o Pontus Bengtsson, Stormgatan 13, 432 52 Varberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 74 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 150 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 239 tkr | 9 862 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 182 tkr | 9 855 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 159 tkr | 9 819 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 128 tkr | 9 743 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 175 tkr | 9 709 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 12 | 11 | 11 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 12 | 11 | 11 | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | −12 | −11 | −11 | −11 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 114 | 130 | 100 | 47 | 40 | – | – |
| Finansiella poster | 186 | 140 | 170 | 193 | 250 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 175 | 128 | 159 | 182 | 239 | 150 | 74 |
| Resultat före skatt | 175 | 128 | 159 | 182 | 239 | – | – |
| Årets resultat | 175 | 128 | 159 | 182 | 239 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 9 900 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 9 900 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 59 | 81 | 76 | 52 | 52 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 59 | 81 | 76 | 53 | 52 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 959 | 9 981 | 9 976 | 9 953 | 9 952 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 9 434 | 9 514 | 9 560 | 9 574 | 9 523 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 609 | 9 643 | 9 719 | 9 755 | 9 762 | – | – |
| Eget kapital | 9 709 | 9 743 | 9 819 | 9 855 | 9 862 | – | – |
| Skatteskulder | 240 | 229 | 147 | 87 | 80 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 250 | 239 | 157 | 97 | 90 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 959 | 9 981 | 9 976 | 9 953 | 9 952 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 160 | 209 | 205 | 195 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,5 % | 97,6 % | 98,4 % | 99 % | 99,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 24 % | 34 % | 49 % | 54 % | 57 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,8 % | 2,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 9 900 tkr | 9 900 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 9 900 tkr | 9 900 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 175 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 175 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −128 tkr | −159 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 128 tkr | 159 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 209 tkr | 205 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 9 709 tkr | 9 743 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 175 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 209 tkr | 205 tkr |
| Forslag disposition | 9 609 tkr | 9 643 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 449 tkr | 9 434 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 146 | 5 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 300 tkr | 270 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Safehaven Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Stormgatan 13, 432 52 Varberg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556775-9260
Registreringsdatum
14 januari 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Varberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.