Saint ZEMA AB
556857-7653Aktiebolagreg. 2011
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 413 tkr
Resultat efter fin. poster
−51 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Urbergsgatan 90, 603 56 Norrköping
Postadress
c/o Manling Wu, Urbergsgatan 90, 603 56 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva import och export mat, kläder och hörtelefon. Kaféverksamhet med försäljning och servering av kaffe, te, läsk, smörgåsar och konditorivaror. Bolaget ska bedriva restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 676 tkr | −313 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 1 555 tkr | 24 tkr | 74 tkr |
| 2023 | 1 431 tkr | −194 tkr | 100 tkr |
| 2024 | 1 412 tkr | 89 tkr | 189 tkr |
| 2025 | 1 413 tkr | −51 tkr | 139 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,1 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −3,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 0,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 413 | 1 412 | 1 431 | 1 555 | 676 |
| Förändring av lager | −90 | 125 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 45 | 277 | 196 | 38 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 369 | 1 815 | 1 627 | 1 592 | 676 |
| Råvaror och förnödenheter | 366 | 322 | 353 | 464 | 280 |
| Övriga externa kostnader | 348 | 327 | 376 | 332 | 176 |
| Personalkostnader | 652 | 1 023 | 1 039 | 719 | 480 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 |
| Rörelsekostnader | 1 419 | 1 725 | 1 821 | 1 568 | 990 |
| Rörelseresultat | −51 | 90 | −194 | 24 | −313 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | 89 | −194 | 24 | −313 |
| Resultat före skatt | −51 | 89 | −194 | 24 | −313 |
| Årets resultat | −51 | 89 | −194 | 24 | −313 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 265 | 318 | 371 | 424 | 477 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 365 | 418 | 471 | 524 | 577 |
| Varulager | 35 | 125 | – | – | – |
| Kundfordringar | 27 | 20 | 20 | 14 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 86 | 79 | 78 | 27 | 5 |
| Kassa och bank | 67 | 34 | 51 | 39 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 188 | 238 | 129 | 65 | 22 |
| Summa tillgångar | 553 | 656 | 600 | 589 | 599 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 89 | 0 | 194 | −50 | 264 |
| Fritt eget kapital | 39 | 89 | 0 | −26 | −50 |
| Eget kapital | 139 | 189 | 100 | 74 | 50 |
| Långfristiga skulder | 239 | 256 | 256 | 475 | 467 |
| Leverantörsskulder | 96 | 94 | 89 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 176 | 211 | 244 | 40 | 81 |
| Summa eget kapital och skulder | 553 | 656 | 600 | 589 | 599 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 2 | 2 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,1 % | 28,9 % | 16,7 % | 12,6 % | 8,4 % |
| Kassalikviditet | 87 % | 54 % | 53 % | 164 % | 27 % |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 6,4 % | −13,6 % | 1,5 % | −46,3 % |
| Vinstmarginal | −3,6 % | 6,3 % | −13,6 % | 1,5 % | −46,3 % |
| Omsättningstillväxt | 0,1 % | −1,3 % | −8 % | 129,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −36,5 % | 47,2 % | −194,3 % | 32,1 % | −621 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 777 tkr | 338 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −51 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −51 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 139 tkr | 189 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −51 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 39 tkr | 89 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 39 tkr | 89 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 59 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 265 tkr | 318 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 530 tkr | 530 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 265 tkr | 212 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 53 tkr | 53 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 35 tkr | 125 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 84 | 189 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 67 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 239 tkr | 256 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 54 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Saint ZEMA ABHuvudarbetsställe
Urbergsgatan 90, 603 56 Norrköping
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556857-7653
Registreringsdatum
1 juli 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 52.260 – Annan stödverksamhet avseende transport
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.