Sälen Byggplåt AB
559466-7973Aktiebolagreg. 2024
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
252 tkr
Resultat efter fin. poster
165 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
1
Hem
salenbyggplat.se
Adresser
Besöksadress
Transformatorgatan 4, 721 37 Västerås
Postadress
Transformatorgatan 4, 721 37 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnadsplåtslageri och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | 225 tkr | 98 tkr | 103 tkr |
| 2026 | 252 tkr | 165 tkr | 234 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 65,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 12 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 252 | 225 |
| Rörelseintäkter | 252 | 225 |
| Råvaror och förnödenheter | 62 | 95 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 32 |
| Personalkostnader | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 87 | 127 |
| Rörelseresultat | 165 | 98 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 165 | 98 |
| Resultat före skatt | 165 | 98 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 20 |
| Årets resultat | 131 | 78 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Kundfordringar | 136 | 197 |
| Kortfristiga fordringar | 137 | 197 |
| Kassa och bank | 162 | 60 |
| Omsättningstillgångar | 300 | 257 |
| Summa tillgångar | 300 | 257 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 78 | – |
| Fritt eget kapital | 209 | 78 |
| Eget kapital | 234 | 103 |
| Leverantörsskulder | 0 | 95 |
| Skatteskulder | 38 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 66 | 154 |
| Summa eget kapital och skulder | 300 | 257 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 78 % | 40 % |
| Kassalikviditet | 453 % | 167 % |
| Rörelsemarginal | 65,4 % | 43,5 % |
| Vinstmarginal | 65,5 % | 43,6 % |
| Omsättningstillväxt | 12 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 56 % | 75,7 % |
| Omsättning per anställd | 252 tkr | 225 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 131 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 131 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −78 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 78 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 234 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 131 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 209 tkr | 78 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 209 tkr | 78 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 42 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 5 jan. 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Sälen Byggplåt ABHuvudarbetsställe
Transformatorgatan 4, 721 37 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559466-7973
Registreringsdatum
5 januari 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.